logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Środa Wielkopolska

Miasto ma bardzo korzystne położenie geograficzne. Leży w niewielkiej odległości od stolicy województwa – Poznania i posiada również bardzo dobre połączenia komunikacyjne z wieloma innymi ośrodkami. Ponadto przez Środę przebiega kolejowa magistrala północ – południe. Nazwa miasta pochodzi od dnia tygodnia – środy, która w średniowieczu była dniem targowym.

Zaledwie 10 minut drogi od stacji kolejowej znajduje się ośrodek Średzkiej Kolei Powiatowej. Jest to wyjątkowe miejsce na spędzenie wolnego czasu wśród zabytków techniki kolejowej i możliwość przeniesienia się w czasy epoki pary, w których parowozy odgrywały główną rolę. Kolejka ma już ponad 115 lat i cały czas wykonuje kursy w sezonie turystycznym oraz na zamówienie na 14 kilometrowej trasie Środa – Zaniemyśl.

Średzka Kolej Powiatowa

Kolejny kilometr dalej usytuowany jest rynek, a nieco na północ od nie zlokalizowany jest obecny ratusz w Środzie Wlkp. Stoi on w miejscu dawnego zamku starościńskiego. W 1836 wzniesiono tam budynek sądu rejonowego, a od 1869 r. gmach ten jest siedzibą władz miejskich. Ratusz jest budynkiem podpiwniczonym, o dwóch kondygnacjach, wzniesionym na planie litery L. W budynku mieści się dziś Urząd Stanu Cywilnego, restauracja i mieszkania. Z rynku pieszo możemy przejść pod kolejny ciekawy budynek – wieżę ciśnień z 1910 roku. To zbiornik wodny służący do wyrównywania ciśnienia w wodociągu, był on wykorzystywany przez wodociągi do roku 1998, a dzisiaj jest już tylko jedną z atrakcji. Obok wieży kolegiaty jest to najwyższy budynek w mieście, z którego szczytu można podziwiać panoramę miasta.

Rynek w Środzie Wlkp.

Wieża ciśnień w Środzie Wlkp.

Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest najważniejszym zabytkiem Środy i należy do najpiękniejszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. W czasach I Rzeczpospolitej odbywały się w niej sejmiki województw poznańskiego i kaliskiego. Tutaj zapadały szlacheckie ustalenia na sejm walny i prowincjonalny. Środa ze swą kolegiatą i obradami sejmików tworzyła więc szlachecki parlamentaryzm Rzeczpospolitej Obojga Narodów przez prawie 300 lat. Pierwotny kościół, wzniesiony z drewna na pn. od głównego rynku miasta po raz pierwszy został wymieniony pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny już w 1281 roku. W latach 1423-1428 na jego miejscu wzniesiona została, nowa, murowana fara, której nadano rangę kolegiaty.

Średzka kolegiata

Do Środy możemy się również wybrać na wypoczynek. Kąpielisko w Środzie Wlkp. przy ul. Plażowej 4 cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców okolicy. Jest to kąpielisko strzeżone z ratownikiem i wyznaczoną strefą kąpieli dla dzieci. Znajduje się tam również pomost i miejsce cumowania sprzętu wodnego.

Dziękujemy za zdjęcia UM Środa Wlkp.


Udostępnij: Facebook
Zapisz: