logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski to ważne, ponad 72 tysięczne miasto na mapie Wielkopolski, a jednocześnie siedziba powiatu ostrowskiego, drugiego pod względem liczby ludności powiatu w naszym regionie. Ostrowski Rynek to bez wątpienia jeden z najbardziej tętniących życiem punktów na terenie miasta. Wspaniałe restauracje, kawiarnie, ogródki letnie i zimowe – to miejsca, które przyciągają swoją wyborną kuchnią i przytulnym klimatem. To wyróżnia je na tle pozostałych miast regionu, a jednocześnie sprawia, że zarówno mieszkańcy, jak i goście, bardzo chętnie wybierają ten centralny punkt miasta, jako  przyjemne miejsce spotkań w gronie bliskich i znajomych.

Rynek w Ostrowie Wlkp.

W centrum Runku znajduje się Ratusz z 1828 roku. Ufundowany przez księcia Antoniego Radziwiłła i zbudowany w stylu neorenesansowym. Pierwotnie jednopiętrowy, z otwartym dziedzińcem i wielokrotnie przebudowywany. W Ratuszu usytuowane jest Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, a od 2018 roku – również Muzeum 3D. W niezwykłej przestrzeni odnaleźć można m. in. rekonstrukcje dawnych miejsc Ostrowa Wielkopolskiego, obejrzeć projekcje filmowe, ekskluzywne fotografie, przenieść się do przeszłości. Wystawa muzealna urządzona jest w stylu dawnej kawiarni-cukierni Belle-Epoque. Głównym elementem stałej wystawy jest rekonstrukcja dawnej ulicy miejskiej. Można na przykład odwiedzić zakład fryzjerski, w którym, za pomocą technologii kinekt, zwiedzający mogą w wielkoformatowym monitorze zobaczyć swoje odbicie w dowolnie wybranym stroju z epoki.

Muzeum 3D w Ostrowie Wlkp.

Kilka minut pieszo od  Rynku, znajduje się architektoniczna perełka Ostrowa Wielkopolskiego. To budynek synagogi z lat 1857-1860, która mieści się przy ul. Raszkowskiej 21. Wybudowano ją na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej przez ostrowianina, budowniczego Moritza Landego. Dekoracja architektoniczna fasady i wyposażonego w podwójne empory wnętrza, nawiązuje do stylu mauretańskiego. W latach 2009 – 2011, dzięki pozyskanym funduszom europejskim, obiekt poddano gruntownej renowacji z myślą o jego adaptacji na cele organizacji wydarzeń kulturalnych oraz spotkań wpisujących się w ideę dialogu społecznego. Otwarcie obiektu po renowacji odbyło się w październiku 2011 roku i od tego czasu nosi nazwę Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim.

Synagoga w Ostrowie Wlkp.

Ostrów Wielkopolski może również poszczycić się doskonałym miejscem do uprawiania sportu, rekreacji i wypoczynku. To Piaski-Szczygliczka, a więc zbiornik wodny w granicach miasta z dostępem do plaży, promenady, wielu atrakcji i okolicznego lasu. Na miejscu działają m. in. linowy Park Przygód, wieżą Na5ięć, z której można zjechać tyrolką nad wodą oraz promenadą pieszo-rowerową, Park Olbrzymich Owadów,  skansen pszczelarski, sala multimedialna, ścieżki edukacyjne, kolejka turystyczna, place zabaw dla dzieci, wielofunkcyjne boisko oraz siłownia zewnętrzna. Z kolei kilkusetmetrowa plaża to świetne miejsce dla osób spragnionych wypoczynku i kąpieli słonecznych.

Ośrodek Sportowo - Rekreacyjny Piaski - Szczygliczka

Bogata oferta pozwala mieszkańcom  i gościom  na liczne uczestnictwo w imprezach muzycznych, festiwalach, wydarzeniach sportowych i koncertach. Grono melomanów od lat skupiają w Ostrowie uznane i udane imprezy, takie jak Międzynarodowy Festiwal ,,Chopin w barwach jesieni’’, ,,Muzeum Jazz Festiwal’’, ,,Jimiway Blues Festival’’, „Reggae na Piaskach”, a wielbicieli poezji śpiewanej –  Festiwal ,,Wszystko jest poezją’’, a do zwolenników kina kierowany jest Ostrowski Festiwal Filmowy. Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszy się również doroczny festyn miejski „majOSTtaszki”.

Dziękujemy za materiał oraz zdjęcia Urzędowi Miasta Ostrowa Wlkp.