logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Kościan

Wybudowanie w 1856 r. linii kolejowej Poznań – Wrocław przyczyniło się do rozwoju Kościana dzięki usytuowaniu w nim przemysłu tytoniowego i cukrowniczego. Dawny ceglany klasztor Bernardynów z sześciokondygnacyjnymi wieżami, kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej i mury klasztorne stanowią doskonałą trasę przypominającą świetność miasta.

W północnej części miasta nad Kościańskim Kanałem Obry leży rozległy Park Miejski im. Kajetana Morawskiego o pow. ok. 15 ha. Park to doskonałe miejsce na wypoczynek dla całych rodzin i dobre miejsce do biegania, jazdy na rowerze, czy spacerów. Graniczący z parkiem kanał Obry przyciąga wędkarzy i kajakarzy. Park ma charakter lasu mieszanego z wytyczonymi alejkami i ścieżkami. W bliskim sąsiedztwie parku znajduje się drewniany Wiatrak Koźlak z 1714 roku. W 1977 roku został gruntownie odnowiony i przeniesiony z Czarnkowa do Kościana. Obecnie jest własnością prywatną i mieści się w nim galeria sztuki.

Park miejski w Kościanie

Kościański rynek, jest jednym z mniejszych w Polsce (pow. 5,8 tys. m2). W centralnej części rynku stoi Ratusz zbudowany w stylu późno-klasycystycznym w połowie XIX wieku. W przeszłości był siedzibą władz miejskich. Obecnie w Ratuszu mieści się: Urząd Stanu Cywilnego, Muzeum Regionalne i Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej. Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tam stała wystawa pt.: „Królewskie miasto Kościan”. Centralne miejsce ekspozycji zajmuje diorama przedstawiająca XVII-wieczne królewskie miasto Kościan wraz z przyległościami. Na makiecie zlokalizowano 40 obiektów historycznych w skali 1:380.

Ratusz w Kościanie

Na południe od rynku, przy ul. Kościelnej i Szpitalnej wznosi się gotycka fara – kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, uznawana przez historyków sztuki za jeden z najcenniejszych zabytków regionu. Parafia kościańska należy do najstarszych w Wielkopolsce. Obecna, trzynawowa konstrukcja kościoła pochodzi z XIV wieku i słynie z późnogotyckiego tryptyku.

Wyjątkowa i niepowtarzalną atrakcją Kościana jest Wieża Ciśnień, która znajduje się w północnej części miasta. Budynek powstał w 1908 roku i ma 33 metry wysokości, dzięki czemu jest doskonale widoczny z obwodnicy miasta, a jego barwne oświetlenie wyróżnia go w nocnej panoramie Kościana. Kościańska wieża wodociągowa zaliczana jest do najoryginalniejszych pod względem architektonicznym tego typu obiektów, nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju. Wynika to z faktu, że swoją formą odwołuje się w sposób bezpośredni do słynnego londyńskiego Tower Bridge. W wieży znajdują się: ścianka wspinaczkowa, taras widokowy oraz obserwatorium astronomiczne. Pomiędzy ściankami wspinaczkowymi, a obserwatorium astronomicznym skrytym pod obrotowym dachem wieży znajduje się taras widokowy.

Wieża ciśnień w Kościanie

Dziękujemy za zdjęcia Urzędowi Miasta Kościana.


Udostępnij: Facebook
Zapisz: