logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Jarocin

Jedną a z ciekawostek Jarocina jest ceglany dworzec kolejowy, który wybudowany został pod koniec XIX w. i jest dziś najstarszym zachowanym dworcem typu węzłowego w Wielkopolsce. Był on również jednym z pierwszych dworców posiadających oświetlenie elektryczne na tym terenie. Nad oknami zachowały się malowidła przedstawiające sceny i symbole związane z miastem. Przy wejściu głównym została umieszczona tablica pamiątkowa ku czci powstańców wielkopolskich z ziemi jarocińskiej. Za stacją jako pamiątkę dawnych czasów, ustawiony został parowóz typu OI49.

Wizytówką miasta jest niewątpliwie jarociński neobarokowy Ratusz, który jako jeden z nielicznych w Wielkopolsce, posiada arkadowe podcienia. W jego wnętrzu, przy schodach znajduje się piękny witraż przedstawiający scenę związaną z legendą o św. Marcinie. Od 2006 roku, w południe z Ratusza rozbrzmiewa hejnał miasta, skomponowany przez Franciszka Szymankiewicza.
W budynku mieści się m.in. Muzeum Regionalne. Prezentuje ono swoje zbiory w dwóch oddziałach. Ekspozycja stała „Z przeszłości ziemi jarocińskiej” obrazuje dzieje miasta od prehistorii po czasy II wojny światowej. Druga część Muzeum znajduje się w Skarbczyku, gdzie prezentowane są prace lokalnych twórców oraz wystawy czasowe.

Ratusz w Jarocinie

Kilka kroków od Rynku położony jest Kościół św. Marcina, jedna z najstarszych świątyń katolickich na Ziemi Wielkopolskiej – pierwsze spisane informacje na jego temat pochodzą z 1257 roku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, a obecnie stylem przypomina łódź z podniesionym dziobem (prezbiterium) i rufą (kruchta) oraz wieżą symbolizującą maszt. Charakterystycznym elementem kościoła jest, znajdujący się na ścianie prawej kaplicy, zegar słoneczny z 1910 roku. Z kolei na wieży kościoła znajduje się zegar mechaniczny z 1849 roku.

Jarocin - kościół św. Marcina

 

W parku za kościołem znajduje się Pałac Radolińskich. Wzniesiony został jako budowla w stylu angielskiego neogotyku w latach 1848-65 i przeznaczony był na główną siedzibę rodową. Mimo wielu kataklizmów przetrwały pozostałości bogatego niegdyś wystroju oraz wyposażenia wnętrza, między innymi dekoracyjna stolarka drzwiowa i boazerie, neorenesansowy strop belkowy w jednym z pomieszczeń parteru oraz marmurowe kominki.

Jarocin - pałac Radolińskich

Sam park Miejski w Jarocinie również warto zwiedzić. Założony został w połowie XIX wieku i jest jednym z najokazalszych parków w Wielkopolsce. Cennym elementem parku jest jego stare zadrzewienie. Zobaczymy tu jedną z najdłuższych w Europie alei grabowych oraz wiele drzew pomnikowych. Przy parku, od strony ul. Św. Ducha zlokalizowany jest amfiteatr, znany m.in. z odbywających się tu konkursowych przeglądów zespołów w ramach Festiwali Muzyki Rockowej. Z kolei od ulicy Kasztanowej możemy oglądać dom ogrodnika z 1910 roku.

Pisząc o Jarocinie nie można zapomnieć o Festiwalu Rockowym i Spichlerzu Polskiego Rocka. Festiwal w Jarocinie ma barwną historią i sięga początku lat 70. Najpierw funkcjonował jako impreza o charakterze regionalnym pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych, a od 1980 r. jako festiwal o zasięgu ogólnopolskim. Nazywany był wtedy odskocznią od szarego PRL-u. Już na początku lat 80-tych na Festiwalu dominowała muzyka punkrockowa i nowofalowa, a o wyborze muzyków decydowały przesłuchiwania koncertowe.

Natomiast w Spichlerzu Polskiego Rocka zobaczyć można stałą ekspozycję poświęconą ponad 40-letniej historii jarocińskich festiwali i historii polskiego rocka. Wystawa multimedialna powstała w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym spichlerzu zbożowym w zabytkowej części centrum miasta. Zobaczymy tam również oryginale plakaty, foldery festiwalowe, pamiątkowe koszulki oraz inne przedmioty związane z festiwalem. Dodatkowo na parterze budynku możemy spędzić czas w klubokawiarni, gdzie prezentują się zarówno młode zespoły, jak i uznani twórcy.

Dziękujemy za zdjęcia portalowi Wielkopolska Ciekawie