logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Wolsztyn

Nie tylko zapalonym podróżnikom Wolsztyn najbardziej kojarzy się z jedyną czynną w Europie parowozownią, zatem przyjeżdżając pociągiem na stację w Wolsztynie warto swoje pierwsze kroki skierować właśnie tam.

Oprócz zabytkowych elementów infrastruktury znajduje się tu również obrotnica o średnicy 20,5 m oraz żuraw wodny. Parowozownia posiada obecnie ok. 30 parowozów w 14 różnych seriach, niektóre z nich są jeszcze czynne i prowadzą nasze pociągi na trasie Wolsztyn – Poznań. Sprawdźcie rozkład jazdy na tej linii, dostępny w zakładce Liniowe rozkłady jazdy.

Parowozownia w Wolsztynie

Jednak w samym miasteczku można znaleźć sporo innych atrakcji. W mieście znajduje się wiele zabytkowych kamienic, przede wszystkim na Rynku, który w 2010 roku został zmodernizowany i pojawiła się m.in. tańcząca fontanna. Na środku rynku stoi ratusz z XIX wieku. Do wyboru są też trzy oddziały Muzeum Regionalnego (Muzeum Marcina Rożka, Roberta Kocha i Skansen Budownictwa Ludowego), a na tych, którzy wolą relaks z przyrodą w tle czeka promenada nad jeziorem Wolsztyńskim.

Park w Wolsztynie

Jezioro w Wolsztynie

W parku krajobrazowym nad jeziorem zlokalizowany jest klasycystyczny pałac, który obecnie przechodzi renowację. Po ponownym otwarciu będzie tam prowadzona działalność restauracyjno-hotelarska. Spacerując po wolsztyńskim parku natrafimy na nietypową atrakcję tego miejsca – na dębie otoczonym płotem wyrzeźbione zostały wizerunki diabełków.

Po drugiej stronie jeziora warto odwiedzić Skansen Budownictwa Ludowego, gdzie zaprezentowana jest architektura i wnętrza charakterystyczne dla wsi zachodniej Wielkopolski. Najstarszy zabytek pochodzi z 1603 r. W skansenie zgromadzono 14 obiektów, w tym m.in. wiatrak, kuźnię oraz karczmę.

Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie

Jak widzicie w Wolsztynie można zarówno odpocząć nad jeziorem, jak i spędzić dzień aktywnie, zwiedzając. Dodatkowo wszystkie opisane powyżej atrakcje są w odległości spacerowej od stacji kolejowej!

Panorama miasta Wolsztyn

Pamiętajcie też, że bilety na nasze pociągi możecie kupić w prosty i szybki sposób przez Internet, za pośrednictwem strony biletwielkopolski.pl lub przez komórkę, za pomocą aplikacji SkyCashmPay lub KOLEO.

Podziękowania za udostępnienie zdjęć dla Biura Promocji w Wolsztynie oraz Pani Aleksandry Warczyńskiej.