logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Nowy Tomyśl

Nowy Tomyśl jest jednym z najmłodszych miast w Wielkopolsce. Został założony w 1782 roku, jako miasto prywatne. Jego zabudowa ma cechy charakterystyczne dla małych wielkopolskich miasteczek – do dziś zachowało się wiele kamienic i domów z XIX i początków XX w. Co ciekawe, posiada on dwa rynki: większy plac Niepodległości i nieco mniejszy, choć starszy plac Chopina, połączone ulicą Mickiewicza.

Na placu Chopina znajduje się XVIII-wieczna świątynia poewangelicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, która związana jest z historią i lokacją miasta. Ratusz miejski zlokalizowany jest na placu Niepodległościa obok niego pomnik powstańców wielkopolskich. W tym miejscu zobaczymy również najstarszy budynek w mieście, pochodzący z XVIII wieku. Ten parterowy dom pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało miasto na początku jego dziejów.

Nowy Tomyśl zabytki

Nowy Tomyśl może pochwalić się posiadaniem największego na świecie kosza wiklinowego. Ta ciekawostka jest dziełem miejscowych wikliniarzy i ma długość 17,3 m i szerokość 9,5 m. Od 2001 roku w Nowym Tomyślu organizowane są „Pikniki z Wikliną”, podczas których miejski krajobraz wzbogaca się o kolejne wiklinowe formy.

Kosz wiklinowy w Nowym Tomyślu

Kolejnym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który powstał pod koniec XIX w. z inicjatywy mieszkańców, ze względu na rosnącą liczbę katolików osiedlającą się w Nowym Tomyślu, który początkowo zamieszkany był głównie przez ludność wyznania ewangelickiego. Świątynię odnajdujemy przy ulicy Piłsudskiego, a obok plebani stoi pomnik Jana Pawła II.

Po południowo-wschodniej stronie miasta w parku zlokalizowany jest drewniany dworek myśliwski, gdzie od 1986 r. działa Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Na terenie Muzeum znajduje się również zrekonstruowany olenderski dom z końca XVIII w. Placówka jest również organizatorem warsztatów i plenerów wikliniarskich.

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu

Nietypową atrakcją miasta są nowotomyskie murale, które można odnaleźć m.in. na ulicach: Witosa, Tysiąclecia, Zbąszyńskiej czy Kolejowej.

Nowotomyskie murale

W Nowym Tomyślu można odwiedzić również ogród zoologiczny. Znajduje się on na terenie ponad 30-hektarowego Parku Kultury i Wypoczynku z daleka od ruchliwych ulic. W zoo spotkamy przede wszystkim różne gatunki małp oraz zwierzęta gospodarcze. Ogród jest wspaniałym miejscem na spacer dla całej rodziny.

Podziękowania za zdjęcia dla: wielkopolskaciekawie.pl oraz Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu.