logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Piła

Wysiadając w Pile warto poświęcić chwilę na rozejrzenie się po pilskim dworcu kolejowym. Początki kolei w Pile sięgają 1851 r., kiedy to uruchomiono linię kolejową Krzyż – Piła – Nakło – Bydgoszcz. Stanowiła ona fragment szlaku Królewsko-Pruskiej Kolei Wschodniej. Wówczas niedaleko rzeki Gwdy wzniesiono pierwszy budynek dworca kolejowego. W kolejnych latach uruchomiono następne połączenia kolejowe do: Złotowa, Poznania i Szczecinka, Wałcza i Czarnkowa. Piła stała się stacją węzłową.

Obecny budynek dworca głównego wzniesiono w latach 1871-1874. Jest to obiekt piętrowy z czterema wieżami. Pomiędzy liniami kolejowymi w kierunku Tczewa, Bydgoszczy i Poznania wybudowano dwie parowozownie z zespołem budynków potrzebnych do obsługi parowozów. Jedna z nich zachowała się do dzisiaj w oryginalnym kształcie! W latach 1917 i 1918 przez Piłę przejeżdżali m.in. J. Piłsudski i I.J. Paderewski. Wydarzenia te upamiętnia umieszczona w holu budynku dworca tablica.

Dworzec Piła Główna

W Pile urodził się jeden z czołowych reformatorów i uczonych polskiego oświecenia – Stanisław Staszic. Jego dom to cenne muzeum, w którym zwiedzający mogą zobaczyć jak mieszkała jedna z najwybitniejszych postaci XVIII w. Dom był własnością rodziny Stasziców do 1794 roku, później należał do innych pilskich rodzin.

To nie jedyne muzeum w Pile. Budynek Muzeum Okręgowego ma szczególne znaczenie dla historii miasta, ponieważ w latach 1934 – 1939 był siedzibą polskiego konsulatu i jednocześnie jedyną w mieście własnością skarbu państwa polskiego. Po 1945 roku był siedzibą wielu instytucji, w tym Sądu Rejonowego. Siedzibą Muzeum Okręgowego jest od 1997 roku. Obecnie pilskie muzeum gromadzi zbiory z zakresu archeologii, etnografii, historii i sztuki, które prezentowane są na wystawach stałych i czasowych.

Panorama Piły z lotu ptaka

Po zwiedzaniu możemy odpocząć w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica. Najstarsza część Parku pochodzi z 1900 roku. To wyjątkowe miejsce stanowi bogate skupisko różnych gatunków drzew i krzewów. W głębi parku uwagę przyciąga żelazna altana z 1904 roku. Uroku miejscu dodają mostki z kutymi poręczami, pergole oraz przepływający potok. Na skraju parku znajduje się dawna siedziba Domu Strzeleckiego, obecnie pensjonat i restauracja.

Park w Pile

Polecamy również niezwykły Park na Wyspie, nazywany „sercem Piły”. Latem staje się on centrum wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Organizowane są tu koncerty, festyny i imprezy sportowe. Na najmłodszych czeka doskonale wyposażony plac zabaw, dla starszych boisko do gry w koszykówkę, stół do tenisa stołowego, dwie siłownie zewnętrzne oraz wypożyczalnia kajaków.

Piła jest miastem-ogrodem, malowniczo położonym nad rzeką Gwdą. Miasto otoczone jest licznymi jeziorami, lasami, sąsiadującym z rezerwatem Kuźnik i rezerwatem „Nietoperze w Starym Browarze”. Znaczna część miasta zakwalifikowana została do obszarów Natura 2000.

Amatorzy aktywnej turystyki nie mogą ominąć pilskich jezior. Najbardziej znane jest jezioro Płocie (Płotki). W jeziorze znajduje się jedyny w Europie Podwodny Park Jurajski, który jest nie lada gratką dla płetwonurków. Na jeziorze niedawno powstała platforma nurkowa dla niepełnosprawnych, która jest jedynym takim obiektem na świecie.

Podwodny Park Jurajski w Pile

Piłę można podziwiać również z perspektywy rzeki – płynąc kajakiem lub tramwajem wodnym zwanym Gordaliną. Długość rzeki w granicach miasta wynosi blisko 30 km.

Piła widok z lotu ptaka

Rezerwat krajobrazowy Kuźnik należy do najciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo terenów regionu. Obszar rezerwatu – 96 ha – podlega ochronie z uwagi na ciekawy krajobraz, utworzony przed wiekami w wyniku działalności lodowców. W jego skład wchodzą dwie rynny jeziorne: jezioro Rudnickie, przez które przepływa rzeka Ruda i rynna Kuźnicka obejmująca niewielkie jeziora Kuźniczek oraz Mały i Duży Kuźnik.

Dziękujemy Urzędowi Miasta Piła za udostępnienie materiałów. Więcej informacji na stronie www.pila.pl 


Udostępnij: Facebook
Zapisz: