logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Oborniki

Oborniki – miasto położone ok. 30 km na północ od Poznania, niecała godzina jazdy koleją. Proponujemy wysiąść na stacji Oborniki Wlkp. Miasto i rozpocząć zwiedzanie kierując się na zachód. Osadnictwo historyczne na tym obszarze związane było z pobliskim grodem wczesnośredniowiecznym w Radzimiu, który do XIII w. stracił na znaczeniu, na korzyść Obornik. W latach 1225-1272 z inicjatywy księcia Bolesława Pobożnego I założono klasztor Franciszkanów, miasto królewskie zostało lokowane w 1312 przez Władysława Łokietka, a król Władysław Jagiełło dziesięciokrotnie w nim przebywał i nadał mu wiele przywilejów.

oborniki-rynek-fot.-Daria-Koczorowskafot. Daria Koczorowska

Z dworca dochodzimy do czworobocznego rynku wytyczonego w XIII w., a stojącego na miejscu dawnego placu targowego, z centralnym pomnikiem JP II. Nieopodal stała nieistniejąca już Synagoga i stąd już niedaleko do najstarszego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP – kościoła farnego. Ostrołukowe gotyckie portale z cegły profilowanej pochodzą z XV/XVI w., późnobarokowy ołtarz z XVIII w. wraz z przybudowaną w tym samym czasie kaplicą Matki Boskiej Różańcowej. W XIV–XVI w. zbudowano murowany zamek starościński i trzy kościoły, z których tylko farny, zachował się do dziś. Zamek obornicki wraz z Rynkiem i znaczną częścią miasta zostały doszczętnie zniszczone podczas potopu szwedzkiego oraz wojny siedmioletniej.

fot. Szymon Piestrzyńskifot. Szymon Piestrzyński

Idąc dalej na zach. przekraczamy Wełnę i dochodzimy do kościoła pw. św. Krzyża. Wzniesiony w 1766 r. o konstrukcji szkieletowej- drewnianej, szachulcowej, z barokowym wyposażeniem wnętrza.

Po II zaborze Oborniki weszły w skład państwa pruskiego, znaczenie ich wzrosło, gdyż stały się stolicą powiatu, obejmującego swym zasięgiem aż 224 miejscowości. Mieszkańcy Obornik walczyli w powstaniach, a także materialnie wspierali powstańców. Do patriotycznej szlachty przybywali znakomici goście, tacy jak A. Mickiewicz, J.I. Kraszewski czy J.U. Niemcewicz (Objezierze).W 1879 r. miasto połączono linią kolejową z Poznaniem. Prawie 40 lat później – 26.12.1918 r. oborniczanie entuzjastycznie powitali jadącego pociągiem do Poznania I.J. Paderewskiego, a następnie wzięli czynny udział w Powstaniu Wlkp., już 4.01.1919 r. oswobadzając miasto.

Ale Oborniki to nie tylko historia, to fantastyczne tereny rekreacyjne i sportowe. Wysiadając na stacji Oborniki Wlkp. tylko 10 min. drogi dzieli nas od usytuowanego w pd-wsch części miasta kąpieliska miejskiego Obornickiego Centrum Sportu znajdującego się na obrzeżach Parku Rekreacyjno-Wypoczynkowego Żwirki. Idąc dalej na pd., dochodzimy do przylegającego do starego portu Warty Toru Motocrossowego. Tor ten, o długości 1620 m, szerokości 8-12 m i 13 skokach jest jednym z najlepszych nie tylko w Polsce, a także w Europie; służącym do ekstremalnej jazdy motocyklem, quadem oraz rowerem.

Kierując się 2,5 km na pn-zach napotykamy na Łazienki Obornickie – założenie parkowe i zespół urządzeń rekreacyjnych nad Wełną w pobliżu ulic Łazienkowej oraz Żwirki i Wigury. Kąpielisko zbudowali okupanci hitlerowscy w czasie II w. św. wykorzystując do budowy nagrobki z obornickiego cmentarza żydowskiego. Po wojnie popadło w całkowitą ruinę, aby w 2013 r.powtórnie otworzyć się po kapitalnej rewitalizacji.

Oborniki – bogata historia otulona zielenią, są na pewno warte są podróży. Oczywiście komfortowymi pojazdami KW.

Lazienki-Obornickie-fot.-Szymon-Piestrzynski.jpgfot. Szymon Piestrzyński

Warta-fot.-Daria-Koczorowskafot. Daria Koczorowska