logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Grodzisk Wielkopolski

Dojeżdżając do Grodziska Wielkopolskiego od strony Poznania pociągiem można spostrzec, iż przed samym miastem pociąg zaczyna je okrążać, jadąc łukiem. Zawiły układ torów prowadzących do stacji jest wynikiem chronologii oddawania do użytku poszczególnych linii. Dziś z węzła kolejowego pozostały tylko 2 kierunki funkcjonujące w ruchu pasażerskim – linie na Poznań i Wolsztyn, obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie. Grodzisk Wielkopolski jest położony przy linii kolejowej po której przez wiele lat regularnie uczęszczały lokomotywy parowe. W aktualnym rozkładzie jazdy połączenia do Wolsztyna i Poznania są obsługiwane przez autobusy szynowe. Na terenie stacji Grodzisk Wlkp. znajdują się pozostałości po lokomotywowni oraz wieża ciśnień. 

Parowóz i szynobus na stacji w Grodzisku Wlkp.

W samym sercu miasta znajduje się rynek z pięknym budynkiem Ratusza z początków XIX wieku. Na rynku podziwiać można zabytkową studnię, która kiedyś była głównym ujęciem wody wykorzystywanej do produkcji grodziskiego piwa. Z kamienną studnią związana jest ciekawa legenda, która odnosi się do św. Bernarda – benedyktyńskiego mnicha, który dzięki swojemu błogosławieństwu napełnił wodą wyschniętą wcześniej studnię.

Ratusz w Grodzisku Wlkp.

 

Studnia Ojca Bernarda

W okolicach rynku znajdują się również zabytkowe, kolorowe kamienice. Od samego placu handlowego ciągnie się ulica Szeroka, która jest turystycznym deptakiem, gdzie zlokalizowanych jest wiele obiektów gastronomicznych i rozrywkowych.

Ul. Szeroka w Grodzisku Wlkp.

Największą atrakcją miejscowości jest Muzealna Izba Tradycji Ziemi Grodzkiej, która mieści się w zabytkowym Pałacu Heyderów. Znajduje się tu obraz panoramiczny przedstawiający wydarzenia związane z Wiosną Ludów oraz liczne ekspozycje archeologiczne, etnograficzne, numizmatyczne i historyczne. Dział militarny prezentuje broń oraz ciekawą kolekcję umundurowań. Izba muzealna gromadzi również pamiątki związane z dziejami piwowarstwa. Tradycje warzenia piwa w Grodzisku Wielkopolskim sięgają XVI wieku. Do dziś w mieście można podziwiać dawne, zabytkowe budynki browarów, m.in. przy ulicach Przykop i Kolejowej.

Pałac Heyderów znajduje się w sercu Parku Miejskiego, który stanowi zielone płuca miasta. Przecinają do liczne alejki, a na zwiedzających czekają ławeczki, siłownia pod gołym niebem oraz duży staw z podświetlaną fontanną.

W 2011 r. przy ul. Europejskiej powstał wiatrak typu koźlak, nawiązujący do tradycji młynarskich miasta. Przeszło 100 lat temu w okolicach Grodziska Wlkp. znajdowało ponad 15 sztuk tego typu budowli. Jeszcze w latach 80 XX w. przy ul. Zbąszyńskiej znajdował się dobrze zachowany taki obiekt, który jednak przetrwał tylko do połowy lat 90.

Zabytkowy wiatrak w Grodzisku Wlkp.

Dziękujemy za materiały portalom: grodzisk.turystyka.pl i Podróż Trwa oraz za zdjęcia UM Grodzisk Wlkp.