logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Turystyka

Buk

Do rynku w Buku można dojść idąc prosto ul. Dworcową. Gmach ratusza stoi w południowo-wschodnim narożniku pl. Przemysława. Wybudowano go w latach 1897-98. Elewacje utrzymane są w stylu neorenesansu północnego. Zachowały się drzwi wejściowe z kutą metalową klamrą z monogramem oraz stylizowanym drzewem – herbem miasta. We wnętrzach nowszej części ratusza znajduje się obraz przedstawiający rynek widziany z ratusza w latach okupacji niemieckiej 1939-1945. W budynku mieści się obecnie Urząd Miasta i Gminy.

Ratusz w Buku

Po drodze na rynek warto zwrócić uwagę na widowiskowy powstańczy mural, przy ul. Szarych Szeregów. Przedstawia on scenę z bukowskiego dworca. Jest to wielkoformatowe malowidło ścienne stworzone przez grupę artystyczną Murall na ścianie hali sportowej i łączy w sobie realistyczne motywy powstańcze z bogatą symboliką. Ta artystyczna kompozycja, dzięki zastosowaniu malarskiej techniki iluzorycznej stanowi dynamiczny obraz, który nadał zupełnie nowego charakter tej części miasta.

Powstańczy mural w Buku

Przy rynku znajdziemy również pałac biskupów poznańskich, najświetniejszą, zachowaną pamiątką po panowaniu duchownych w Buku. Obecnie jest to okazała kamienica zwana potocznie apteką. Budynek ten jest wersją wielokrotnie przebudowywanej rezydencji biskupiej. Możemy zajrzeć do wnętrz lokali handlowych, znajdujących się w piwnicach, by podziwiać dobrze zachowane sklepienia z czerwonej, gotyckiej cegły, a także zamurowane drzwi prowadzące do nieistniejących już podziemi, ciągnących się pod dzisiejsza ulicą Ratuszową.

Natomiast kilka kroków poza rynkiem znajduje się dawna synagoga z 1909 r. Należy ona do nielicznych obiektów zabytkowych związanych z kulturą żydowską w Wielkopolsce. Wraz z dawną szkołą talmudyczną w Buku jest świadectwem wielokulturowej historii miasta. Budynek wyróżnia styl neoromański, na planie prostokąta. Posiada oryginalną fasadę z trzema wejściami – środkowym dla mężczyzn, a bocznymi dla kobiet. Nad głównym wejściem znajdują się tablice Dekalogu.

Synagoga w Buku

Będąc w mieście polecamy zobaczyć również kościół św. Krzyża, który został wzniesiony w 1760 r. Stanowi on tak ważny element Buku, jak Wawel w Krakowie. Przypuszcza się, że wcześniej w tym miejscu istniało grodzisko z towarzyszącą mu osadą. Wykonany z drewna modrzewiowego kościół jest architektoniczną perełką w stylu dojrzałego baroku. Powstał według oryginalnego projektu na planie krzyża greckiego.  Do dziś zachowała się większość oryginalnego wyposażenia w stylu rokoko. Do cennych elementów wystroju świątyni zaliczyć należy również drewnianą ambonę, kropielnicę z piaskowca z XVI w. oraz drewniany chór ze zdobiącą go polichromią przedstawiającą chór anielski.  Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z 1757 r.

Dziękujemy za zdjęcia portalowi Wielkopolska Ciekawie