Murowana Goślina
Murowana Goślina jest położona 20 km od centrum Poznania. To idealne miejsce dla miłośników spędzania czasu na łonie natury. Na terenie gminy znajduje się Park Krajobrazowy „Puszcza Zielonka”, a oznakowane szlaki rowerowe liczą ponad 500 km długości. Wokół Puszczy wiedzie też Szlak Kościołów Drewnianych z przepięknym XVII-wiecznym kościółkiem pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie.
Niewątpliwą atrakcją okolicy jest arboretum w Zielonce – utworzone w 1979 r. z inicjatywy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, od 2004 r. działa w ramach Leśnego Zakładu Doświadczalno-Dydaktycznego w Murowanej Goślinie. Pełni funkcje dydaktyczne, naukowe, przyrodnicze i kulturowe. Zajmuje powierzchnię 86 ha dzieląc się na park dendrologiczno – krajobrazowy i arboretum drzewostanowe. Kolekcja liczy ok. 1100 gatunków odmian drzew i krzewów. Na terenie Arboretum powstały dwie ścieżki dydaktyczne: „Owadogród” oraz druga ścieżka na obszarze bagiennym doliny rzeki Trojanki.
Na przełomie lutego i marca warto odwiedzić rezerwat florystyczny Śnieżycowy Jar. Położony jest niedaleko wsi Starczanowo, utworzony został w celu ochrony rzadkiej na nizinach śnieżycy wiosennej (spotykanej w Sudetach). Porastająca jar śnieżyca tworzy co roku przepiękny kobierzec kwiatów.
Jednym z punktów, którego nie można ominąć będąc w Murowanej Goślinie jest Park historyczny „Dzieje”. To niecodzienne miejsce przeżywania historii na żywo z widowiskami, pokazami, animacjami, nauką i zabawą. Prezentuje liczne widowiska: „Zawisza”, „Powstanie Wielkopolskie”, „Sokolnik króla Przemysła”, przedstawienia teatrzyku dziecięcego, pokazy sokolarni, zabawy na zamku rycerskim. Oferuje możliwość gier starodawnych i zabaw, korzystanie ze średniowiecznych katapult, naukę zielarstwa, mini zoo.
Co roku naszymi pociągami widzowie mogą dojechać na największe z widowisk: „Orzeł i Krzyż – Wielkie zwycięstwa”.
Będąc w mieście warto zajrzeć na Rynek, gdzie w najstarszej części miasta usytuowany jest kościół pw. św. Jakuba. Jest to rzymskokatolicka świątynia z czasów romańskich, o czym świadczą kostki granitowe w fasadzie zachodniej i w cokole murów nawy. Wewnątrz znajdują się rzeźby gotyckie oraz obrazy z XVIII w. Przepięknym zabytkiem sztuki protestanckiej w XVI-wiecznej Polsce jest nagrobek Urszuli z Ostrorogów Lwowskich Potulickiej, małżonki ówczesnego właściciela Murowanej Gośliny Piotra Potulickiego, znajdujący się dziś na wschodniej ścianie goślińskiego kościoła.
Dla amatorów aktywnego spędzania czasu polecamy również przystań kajakową „Binduga” nad rzeką Wartą w Mściszewie. Jest to idealne miejsce biwakowe z pełną infrastrukturą: zadaszona wiata, oficjalne miejsce na ognisko, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci, murowany grill, miejsce wodowania łodzi, możliwość rozbicia namiotu, wędkowania.
Dziękujemy za zdjęcia UMiG Murowana Goślina.