Gniezno
Gniezno – nazwa osady pochodzi od słowa „gniazdo” i związana jest z legendą powstania Państwa Polskiego. Miasto założone w 940r. stało się pierwszą stolicą oraz pierwszą metropolią kościelną w Polsce; zwiedzając je możemy się spodziewać znalezienia w nim mnóstwa atrakcji historycznych.
A więc ruszajmy – idąc ze stacji kolejowej ulicą Lecha mijamy Park Kościuszki i skręcamy w lewo w ulicę B. Chrobrego. Kierując się na zachód mijamy po prawej stronie pomnik św. Wojciecha – patrona miasta stojący vis a vis odbudowanego na starych fundamentach ratusza i dochodzimy do Rynku. Stąd mamy 3 drogi: możemy pójść albo na północ w kierunku klasztoru franciszkanów, którego początki sięgają XIII w., albo na południe, ku gotyckiemu kościołowi pw. Św. Trójcy z XV w. lub kontynuować zwiedzanie na zachód, ulicą Tumską w kierunku Bazyliki.
Katedra – Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia NMP to pomnik kultury polskiej o najwyższym znaczeniu, gromadzący olbrzymią liczbę dokumentów historycznych i zabytków sztuki; w 2013 r. uzyskała status Pomnika Historii. Pod koniec IX w. na terenie podgrodzia powstał najstarszy kościół, zbudowany na planie prostokąta; w podziemiach obecnej katedry zachowały się relikty świątyń powstałych w X i XI w. w formach przedromańskich. W 997 r. złożono w niej ciało Dobrawy – żony księcia Mieszka I, później znalazły się tam doczesne szczątki św. Wojciecha. Po 1018 r. wzniesiono trójnawową bazylikę romańską, a w 2. poł. XIV w. nową, gotycką świątynię. Ostatnia odbudowa dokonana została w latach 1945–61. Odkryto wówczas mnóstwo gotyckich detali architektoniczno-rzeźbiarskich i fragmenty polichromii średniowiecznej. Katedra gnieźnieńska była miejscem koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego i Mieszka II (1025), Bolesława Śmiałego (1076), Przemysła II (1295), Wacława II (1300). Dla dociekliwych współcześnie odtworzony Trakt Królewski prezentuje 5 pomników polskich władców, którym warto się pokłonić idąc ich śladem: Trakt Królewski w Gnieźnie.
Przed Bazyliką rozpościera się Plac św. Wojciecha, na którym corocznie w lipcu hucznie obchodzona jest Koronacja Królewska. Na północ od Bazyliki mieści się Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej ze zbiorami ze skarbca katedralnego, który po krakowskim i jasnogórskim należy do najbogatszych w Polsce. Do najcenniejszych eksponatów należą: kielich św. Wojciecha z czaszą z X w. oraz kielich ufundowany przez Mieszka III Starego; szczególne miejsce w ekspozycji zajmują portrety trumienne.
Po zachodniej stronie Jeziora Jelonek, ok. 1km od Bazyliki, znajduje się Muzeum Początków Państwa Polskiego kontynuujące tradycje działającego w Gnieźnie od 1956 r. Muzeum Archeologicznego. Ekspozycja poświęcona jest rozwojowi państwowości polskiej od wczesnego średniowiecza do czasu panowania ostatniego króla z dynastii Piastów. Największą atrakcją gnieźnieńskiego muzeum jest godzinny spektakl audiowizualny.
Opuszczając Muzeum PPP przy ładnej pogodzie proponujemy 25 minutowy spacer ulicami Strumykową i Dalkowską na południe, w kierunku Parowozowni Gniezno. Została ona wybudowana w 1875 roku na terenie przyległym do nowo powstałej w 1872 roku stacji kolejowej Gniezno. Z czasem stała się ważnym punktem w węźle komunikacyjnym Poznań – Toruń. Dziś stanowi atrakcję turystyczną dla miłośników kolei eksponując drewniany żuraw węglowy – jedyny w Europie, obrotnicę z lat 90. XIX w., wieżę ciśnień z ok. 1905 r. oraz lokomotywownię wachlarzową z warsztatami z XIX i XX w. Stamtąd dzieli nas już 10 min. drogi powrotnej na dworzec kolejowy.
Jeśli nie jest jeszcze zbyt późno i mamy zagwarantowany pociąg powrotny warto sprawdzić repertuar Teatru im. A. Fredry i zostać na wieczorny spektakl. Po nim, już tylko 7 minutowy spacer dzieli nas od dworca kolejowego. Mówimy do widzenia – na pewno tu wrócimy.
Dziękujemy za udostepnienie zdjęć Urzędowi Miejskiemu w Gnieźnie
W uzupełnieniu do naszej wycieczki prezentujemy również kilka pomysłów na zwiedzanie dzięki uprzejmości portalu wielkopolskaciekawie.pl