logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Z cyklu „Wielkopolskie po Wielkopolsce” – Zwiastuny wiosny

24 lutego, 2020

Zwiastuny wiosny

Zwiastuny wiosny

W Wielkopolsce nie było śniegu tej zimy. Zapytałem pewną Kłodzczankę, czy może u nich padał. Odpowiedziała: „nie”.

 

Do Botanika

To doskonałe miejsce na spacer, najlepiej w sympatycznym towarzystwie. Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu znajduje się na Ogrodach. Łatwo do niego dotrzeć z centrum Poznania, jak i z Górczyna. Główne wejście znajdziemy przy ulicy Dąbrowskiego 165. Botanik otwarty jest codziennie, w lutym w godzinach od 9 do 15-tej. Wstęp bezpłatny. Na zziębniętych czeka kawiarenka.

 

Kwitnie ciemiernik biały

Botanik jest odwiedzany przez niemało osób, szczególnie w weekendy.

W pobliżu wejścia do Ogrodu łatwo znaleźć sporych rozmiarów kwiaty ciemiernika białego. Rośliny te rosną też na skraju alpinarium. W czasie cieplejszych polskich zim ów ciemiernik zakwita już w grudniu. Z tego powodu bywa nazywany „różą Bożego Narodzenia”. Zaś gdy zimy są srogie, pokrywa się kwieciem w lutym lub marcu.

 

Przebiśniegi i śnieżyce

Najwięcej jest teraz przebiśniegów. Lubią miejsca cieniste i półcieniste. Stąd  można je spotkać np. pod dużymi drzewami za wydmą przy bocznej ścieżce. Zauważyłem też śnieżycę.. Okres kwitnienia przebiśniegów trwa około miesiąca.  Szkoda, że w tym roku nie dane nam było zobaczyć te białe kwiatki  właśnie „przebijające się„  przez śnieg.

 

Wyziębnięte fiołki

Kwitną także nieco ukryte pod gałązkami roślin iglastych. Ich fioletowe kwiatki i zielone listki w piękne wzorki są deserem dla oczu. W tradycji angielskiej fiołek patronuje osobom urodzonym w lutym.

 

Krokusy

Krokusy zaczynają kwitnąć. Na razie są bladofioletowe i zwinięte jeszcze kwiaty. Rośliny te lubią miejsca nasłonecznione.

 

Forsycja?

W rogu przy pergoli kwitnie na żółto krzew łudząco podobny do forsycji. Naprawdę jednak jest to zagadkowy jaśmin pochodzący z Chin. Kto zdecyduje się zwiedzić cały Ogród ma szansę zobaczyć pierwszego kwiatka  u jednej prawdziwej forsycji.

Są też inne niespodzianki, jak głaz z epoki lodowcowej, tzw. żywe skamieniałości, np.  miłorzęby, choć o tej porze-  jeszcze uśpione.

 

Na pożegnanie

Po zamknięciu Botanika o g. 15-tej warto przejść kilkaset metrów nad Jezioro Rusałka. W pogodniejsze dni można tam podziwiać widoki zachodzącego słońca, a przy plaży publicznej- kąpiące się morsy. Rzecz jasna, ludzi-morsy.

Do zobaczenia!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/kolejewielkopolskie/

Zakładka Zdjęcia -> Albumy

Uprzejmie dziękujemy Panu Januszowi Świerczyńskiemu za udostępnienie zdjęć i przygotowanie fotoreportażu.

Specjalne podziękowania również dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za możliwość publikacji zdjęć.

Pięknych podróży po Wielkopolsce!