Z cyklu „Wielkopolskie po Wielkopolsce” – Zwiastuny wiosny
Zwiastuny wiosny
W Wielkopolsce nie było śniegu tej zimy. Zapytałem pewną Kłodzczankę, czy może u nich padał. Odpowiedziała: „nie”.
Do Botanika
To doskonałe miejsce na spacer, najlepiej w sympatycznym towarzystwie. Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu znajduje się na Ogrodach. Łatwo do niego dotrzeć z centrum Poznania, jak i z Górczyna. Główne wejście znajdziemy przy ulicy Dąbrowskiego 165. Botanik otwarty jest codziennie, w lutym w godzinach od 9 do 15-tej. Wstęp bezpłatny. Na zziębniętych czeka kawiarenka.
Kwitnie ciemiernik biały
Botanik jest odwiedzany przez niemało osób, szczególnie w weekendy.
W pobliżu wejścia do Ogrodu łatwo znaleźć sporych rozmiarów kwiaty ciemiernika białego. Rośliny te rosną też na skraju alpinarium. W czasie cieplejszych polskich zim ów ciemiernik zakwita już w grudniu. Z tego powodu bywa nazywany „różą Bożego Narodzenia”. Zaś gdy zimy są srogie, pokrywa się kwieciem w lutym lub marcu.
Przebiśniegi i śnieżyce
Najwięcej jest teraz przebiśniegów. Lubią miejsca cieniste i półcieniste. Stąd można je spotkać np. pod dużymi drzewami za wydmą przy bocznej ścieżce. Zauważyłem też śnieżycę.. Okres kwitnienia przebiśniegów trwa około miesiąca. Szkoda, że w tym roku nie dane nam było zobaczyć te białe kwiatki właśnie „przebijające się„ przez śnieg.
Wyziębnięte fiołki
Kwitną także nieco ukryte pod gałązkami roślin iglastych. Ich fioletowe kwiatki i zielone listki w piękne wzorki są deserem dla oczu. W tradycji angielskiej fiołek patronuje osobom urodzonym w lutym.
Krokusy
Krokusy zaczynają kwitnąć. Na razie są bladofioletowe i zwinięte jeszcze kwiaty. Rośliny te lubią miejsca nasłonecznione.
Forsycja?
W rogu przy pergoli kwitnie na żółto krzew łudząco podobny do forsycji. Naprawdę jednak jest to zagadkowy jaśmin pochodzący z Chin. Kto zdecyduje się zwiedzić cały Ogród ma szansę zobaczyć pierwszego kwiatka u jednej prawdziwej forsycji.
Są też inne niespodzianki, jak głaz z epoki lodowcowej, tzw. żywe skamieniałości, np. miłorzęby, choć o tej porze- jeszcze uśpione.
Na pożegnanie
Po zamknięciu Botanika o g. 15-tej warto przejść kilkaset metrów nad Jezioro Rusałka. W pogodniejsze dni można tam podziwiać widoki zachodzącego słońca, a przy plaży publicznej- kąpiące się morsy. Rzecz jasna, ludzi-morsy.
Do zobaczenia!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym profilu na Facebooku:
https://www.facebook.com/kolejewielkopolskie/
Zakładka Zdjęcia -> Albumy
Uprzejmie dziękujemy Panu Januszowi Świerczyńskiemu za udostępnienie zdjęć i przygotowanie fotoreportażu.
Specjalne podziękowania również dla Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za możliwość publikacji zdjęć.
Pięknych podróży po Wielkopolsce!