logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

WywieśMy flagi dla Powstańców! – kampania Samorządu Województwa Wielkopolskiego

09 grudnia, 2022

Rok temu przeżywaliśmy radość z ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Te pozytywne emocje, jak również niezmienna chęć oddania w tym grudniowym czasie hołdu bohaterskim przodkom towarzyszą nam także teraz. Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest tradycyjnie organizatorem centralnych uroczystości 27 grudnia w Poznaniu. W ramach obchodów realizuje także kampanię zapraszającą do wspólnego świętowania i wywieszania flag.

WywieśMy flagi dla Powstańców!

– (…) pokażmy swoją radość i wdzięczność tym, którzy walczyli za naszą WOLNOŚĆ.
Udekorujmy nasze balkony, okna i tarasy flagami powstańczymi – do wywieszenia flag zachęca Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Ciężka praca organiczna, a potem podjęty w odpowiednim momencie trud walki przyniósł zwycięstwo, mające decydujące znaczenie dla kształtu zachodnich granic Polski. Żywa idea solidarności, która przed laty połączyła naszych przodków, także teraz może nas zjednoczyć w okazywaniu wspólnej radości i wdzięczności.

Spotkajmy się na piknikach powstańczych

Zapraszamy na odbywające się w grudniu wydarzenia plenerowe w pięciu regionach Wielkopolski. Podczas nich rozdamy flagi powstańcze.

Miasteczka Powstańcze odbędą się w dniach:

  • 09.12.2022 w Pile, Plac Konstytucji 3 Maja, godz. 15.00-19.00
  • 10.12.2022 w Lesznie, Rynek, godz. 15.00-19.00
  • 11.12.2022 w Kaliszu, Skwer Rozmarek, godz. 12.00-16.00
  • 17.12.2022 w Koninie, plac Wolności, godz. 14.00-18.00
  • 18.12.2022 w Poznaniu, na terenie MTP przy Jarmarku Świątecznym, godz. 14.00-18.00

Atrakcje pozwolą przenieść się do 1918 roku i poczuć wyjątkową atmosferę tamtych dni. Zapewni to stylistyka obozu powstańczego, saloniku prasowego czy zakładów rzemieślniczych oraz zdjęcia i obrazy z tamtej epoki. Podczas wydarzenia będzie można wykonać samodzielnie flagę powstańczą, proporczyki czy rozetę, wspólnie pośpiewać piosenki, zrobić pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami. Dla tych, co lubią wyzwania przygotowany został „pokój zagadek”. Wszystkim uczestnikom doda sił „grog powstańczy 0% – przeciwdziałający szkorbutowi”.

Uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich

Tradycyjnie najważniejszym punktem obchodów są uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Rozpoczną się one 27 grudnia o godzinie 16.40. Następnego dnia delegacja z Wielkopolski wraz z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem uda się do Warszawy, by tam oddać hołd powstańcom.

Ekspozycja okolicznościowa

Kolejnym elementem zaakcentowania rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w przestrzeni miasta będzie tradycyjna ekspozycja okolicznościowa na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego poświęcona inicjatywie: WywieśMY flagi dla Powstańców!

Organizator zaprasza również wszystkich do odwiedzenia strony 27grudnia.pl oraz na profilu na Facebook-u facebook.com/27grudnia, na których znajdują się dodatkowe informacje o obchodach i kampanii. Tradycją również stała się możliwość śledzenia transmisji na żywo z uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na stronie 27.grudnia.pl. Rozpocznie się ona 27 grudnia o godzinie 16.40.