logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Uroczysta inauguracja nowego Punkt Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu

06 maja, 2022

5 maja 2022 odbyła się inauguracja działalności nowego Punkt Utrzymania Taboru Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym przecięciem wstęgi przez Zarząd Spółki Kolei Wielkopolskich – Pana Prezesa Marka Nitkowskiego, Członka Zarządu Pana Mikołaja Grzyba, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Wojciecha Jankowiaka oraz przedstawicieli firmy Alstal, a także Pana Włodzimierza Wilkanowicza – Prezesa Zarządu Kolei Wielkopolskich w latach 2010-2021. W ten sposób zaznaczyliśmy moment oddania do użytku ukończonej po dwóch latach inwestycji, która jest milowym krokiem w rozwoju Spółki.

Przecięcie wstęgi podczas inauguracji

Nowoczesny Punkt Utrzymania Taboru w Wągrowcu obsługuje spalinowe zespoły trakcyjne, czego symbolem był wjazd na teren hali pojazdu typu 36WEhd w wyjątkowej oprawie świetlno-muzycznej. Po hucznym wstępie pierwsze słowa do zgromadzonych gości skierowali Marszałkowie Województwa, którzy podkreślili, jak ważną rolę odgrywa innowacja w kształtowaniu i rozwoju sektora przewozów pasażerskich. W swoich wystąpieniach zaznaczyli, że nowy Punkt Utrzymania Taboru w Wągrowcu to kolejny ważny moment w historii Spółki, a także szansa na ożywienie gospodarki w regionie.

– Pasażerowie zasługują na najlepszą jakość przewozów, dlatego niezmiennie towarzyszy nam determinacja, aby unowocześniać i rozwijać transport zbiorowy – mówił Marszałek Woźniak. Przekazał również wyrazy uznania dla obecnego Zarządu Spółki, jak i Prezesa Włodzimierza Wilkanowicza, który zapoczątkował to przedsięwzięcie.

Marszałek Jankowiak pogratulował i podziękował także gronu eksperckiemu, pomysłodawcom i wykonawcom projektu. Podkreślił też, że dbałość o to, aby flotę 29 pojazdów spalinowych utrzymywać i serwisować we właściwy sposób jest jednym z podstawowych zadań, a Nowy Punkt Utrzymania Taboru zapewni wysoki standard realizacji.

Przedstawiciele Zarządu Spółki przypomnieli też, że od 2012 roku praca eksploatacyjna i liczba pasażerów przewożonych na liniach obsługiwanych trakcją spalinową nieprzerwanie wzrastały. To dawało satysfakcję i chęć dalszego działania, a jednocześnie oznaczało potrzebę rozbudowy infrastruktury, w tym uruchomienia nowego punktu utrzymania.

Zgromadzeni goście, w tym zaproszeni pracownicy Kolei Wielkopolskich oraz przedstawiciele mediów, mieli możliwość zobaczenia, jak imponujący jest kompleks utrzymaniowy i gdzie nasz wykwalifikowany zespół specjalistów będzie dbał o to, żeby codziennie zapewniać bezpieczeństwo podróży pociągami Kolei Wielkopolskich.

Ważnym momentem wydarzenia było symboliczne przekazanie kluczy do inwestycji przez przedstawicieli wykonawcy – firmy Alstal – Zarządowi Spółki Koleje Wielkopolskie.  Istotnym elementem uroczystości było także wręczenie podziękowań dla partnerów za wsparcie przy realizacji tego ważnego przedsięwzięcia, m. in. Zakładu Linii Kolejowych w Poznaniu. Starosty wągrowieckiego Pana Tomasza Kranca, czy też Burmistrza Wągrowca – Pana Jarosława Berendta.

Projekt budowy punktu w Wągrowcu był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a przy jego powstawaniu udział miało wiele podmiotów, które przyczyniły się do sprawnej i terminowej realizacji. Całkowita wartość projektu wynosi 69 019 261,27 zł, a kwota dofinansowania wyniosła 34 055 454,85 zł.

Na koniec dla uczestników spotkania zostawiliśmy natomiast prawdziwą gratkę – możliwość zapoznania się z działaniem symulatora jazdy do szkolenia maszynistów oraz procesem mycia pojazdów spalinowych.

Widok na punkt utrzymania taboru w Wągrowcu z lotu ptaka

Pojazd SA 134 przed halą

Dwa pojazdy spalinowe Kolei Wielkopolskich w hali przeglądowej