logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Umowa na dofinansowanie zakupu dwóch pojazdów spalinowych

21 października, 2021

21 października na Dworcu Letnim w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Organizatorem przewozów, Województwem Wielkopolskim a Kolejami Wielkopolskimi na dofinansowanie zakupu dwóch kolejnych spalinowych zespołów trakcyjnych 36WEhd.  

Jest to pierwszy krok wielostopniowej procedury, która pozwoli na złożenie zamówienia na dostawę pojazdów od firmy NEWAG. Całe przedsięwzięcie rozłożone będzie na niecałe dwa lata, a odbiór taboru zaplanowany jest na koniec września 2023 r.

Cały czas dążymy też do uzyskania konkurencyjności kolejowych przewozów pasażerskich w stosunku do transportu samochodowego. Jesteśmy przekonani, że wzbogacenie naszej floty o kolejne pojazdy jest dobrym sposobem na zachęcenie mieszkańców regionu do korzystania z naszych usług, ponieważ wpłynie pozytywnie na poprawę komfortu oraz częstotliwość kursowania pociągów.

Zespoły trakcyjne nabyte w ramach projektu wykorzystywane będą przede wszystkim do realizacji przewozów na liniach z Poznania do Wolsztyna i Wągrowca. W przypadku zaistnienia potrzeb nowy tabor będzie wyjeżdżać również na pozostałe linie spalinowe na terenie Wielkopolski tj. Leszno – Zbąszynek i Leszno – Ostrów Wielkopolski.

W każdym pojeździe podróżować może co najmniej 330 osób – znajduje się w nim 160 stałych miejsc siedzących, 10 miejsc uchylnych oraz 160 miejsc stojących. Prędkość eksploatacyjna pojazdów wynosi 120 km/h.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Koszt jednego pojazdu to 23 739 000 zł. Koleje Wielkopolskie planują zakupić 2 pojazdy, więc łączny koszt wyniesie 47 478 000 zł. Natomiast wartość dofinansowania to 32 810 000 zł.

Poniżej zdjęcia z uroczystości, w której wzięli udział przedstawiciele UMWW, Kolei Wielkopolskich oraz firmy NEWAG.

 

Marszałek Województwa i Prezes Kolei Wielkopolskich podpisują umowę

 

Marszałkowie i Prezesi prezentują podpisaną umowę

 

Marszałkowie, Prezesi KW oraz Prezes firmy Newag prezentują czek na realizację umowy przed pociągiem

 

Prezes firmy Newag odbiera symboliczne zamówienie od Marszałków Województwa

 

Zbliżenie na pociąg typu 36WEhd

 

Prezes Zarządu KW udziela wywiadów przed pociągiem