Wielkopolski System Szlaków Rowerowych
Wielkopolski System Szlaków Rowerowych, składający się z 8 głównych szlaków o długości 1500 km, rozpościera się w regionie w sposób następujący:
- najbardziej przyrodniczy szlak ciągnący się w dolinie Warty:
Nadwarciański Szlak Rowerowy – 372 km; - przejeżdżając przez Poznań łączy najbardziej na północ i południe wysunięte punkty Wielkopolski:
Transwielkopolska Trasa Rowerowa – 473 km; - pętla na południu Wielkopolski łącząca pałace i dwory:
Ziemiański Szlak Rowerowy – 245 km; - obejmujący obszar powiatu poznańskiego:
Pierścień rowerowy Dookoła Poznania – 173 km (szczegółowo opisany w zakładce Rowerem wokół Poznania); - północno – zachodnia część regionu, trudne skomunikowanie z koleją KW:
Szlak Stu Jezior – 111 km; - wizytówka Wielkopolski, tu wszystko się zaczęło:
Piastowski Trakt Rowerowy – 104 km; - biegnący na dawnej bursztynowej trasie wzdłuż wschodnich granic regionu:
Bursztynowy Szlak Rowerowy – 200 km; - otaczając Puszczę Zielonkę dochodzi do Wągrowca:
Cysterski Szlak Rowerowy – 143 km.
Poniżej znajdziecie Państwo propozycje łączenia wycieczek kolejowych z wyprawami rowerowymi, zgodnie z popularyzowaniem hasła „Przesiadaj się i łącz”. Pokażemy, gdzie najprościej podjechać koleją, aby bezpiecznie wjechać na wybrany rowerowy szlak. Skorelowaliśmy mapę szlaków rowerowych – kolorowe linie, z mapą połączeń kolejowych Kolei Wielkopolskich – kolorowe kropki i graficznie pokazaliśmy, gdzie są najlepsze miejsca przystankowe.
Po kliknięciu na kropkowaną trasę nastąpi rozwinięcie naszej linii kolejowej, poznacie Państwo sekwencję poszczególnych przystanków kolejowych oraz przebieg trasy kolejowej na tle mapy szlaków rowerowych.
Wierzymy, że graficzna, interaktywna prezentacja znacznie ułatwi planowanie wycieczek turystycznych, a jednocześnie uprzyjemni zwiedzanie i poznawanie historyczno- przyrodniczych walorów naszego regionu. Tym samym kolej i rower po raz kolejny staną się przyjaznym i komplementarnym tandemem, dla nas samych i dla środowiska.
Razem z Poland on bike zapraszamy zatem na niezliczone wyprawy kolejowo – rowerowe po okolicy bliższej i dalszej.
Wielkopolskie łączą Wielkopolskę.
Trasa Poznań – Kutno
Z Poznania Głównego na trasie do Kutna napotykamy kilka szlaków wcześniej opisanych w sieci Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Miejscowości poniżej podane sugerują, na jakich stacjach kolejowych należy wysiąść, aby najszybciej trafić na wybrany szlak.
Kostrzyn Wielkopolski – Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania,
Koło – Nadwarciański Szlak Rowerowy – odcinek wschodni,
Konin – Bursztynowy Szlak Rowerowy, a parę kilometrów dalej Nadwarciański Szlak Rowerowy – odcinek wschodni,
Kutno – dojeżdżając do stacji końcowej tego połączenia, można rozpocząć odkrywanie sieci szlaków rowerowych w województwie łódzkim, gdzie znajduje się kilka tysięcy kilometrów szlaków.
Trasa Poznań – Mogilno
Najlepsze połączenie kolejowe, aby na dowolnej stacji kolejowej wysiąść i wjechać rowerem na Piastowski Trakt Rowerowy i zanurzyć się w kolebce Polski. W drodze powrotnej wsiadając do pociągu w Wydartowie wracamy do Poznania. Trasa jest idealna dla rozpoczynających przygodę kolej- rower, gdyż w każdej chwili, gdy zmęczenie lub pogoda uniemożliwią dalsze pedałowanie znajdujemy kolejowe połączenie powrotne.
Trasa Poznań – Gołańcz
Trasa do Gołańczy pozwala nam na odkrycie szlaków biegnących na północ od Poznania.
Owińska/Skoki/Przysieczyn/Wągrowiec – wysiadając na tych stacjach wkraczamy na różne odcinki Cysterskiego Szlaku Rowerowego, który zaplanowany jest w formie pętli. Dziedzictwo cystersów odkrywane w dziewiczych lasach Puszczy Zielonki daje idealne połączenie przeżywania historii
i delektowania się przyrodą.
Trasa Poznań – Piła
Północno – zachodnia część Wielkopolski; zielono – niebieska ze względu na obfitość lasów, rzek i jezior.
Złotniki – to tutaj najszybciej dołączysz do Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania;
Oborniki – przez nie przebiega Nadwarciański Szlak Rowerowy- część zachodnia;
Piła – dołączyć w niej do Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej- odcinek północny.
Trasa Poznań – Zbąszynek
Jedynym szlakiem rowerowym na tej trasie KW jest Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.
W Dopiewo/Otusz – w tych miejscowościach dołączysz do niego.
Trasa Poznań – Wolsztyn
Także w tym przypadku trasa przejazdu KW przebiega tylko przez jeden szlak wokół Poznania. Chcąc do niego dotrzeć, wysiadamy w Stęszewie, gdzie najprościej wjedziemy na Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania.
Trasa Leszno – Zbąszynek
Dla osób mieszkających na trasie, najrozsądniejszy jest dojazd do Leszna i pokonanie pętli rowerowej podążając za Ziemiańskim Szlakiem Rowerowym.
Trasa Poznań – Rawicz
Szalenie atrakcyjne połączenie kolejowe, z jego wielu stacji docieramy na różne wielkopolskie szlaki rowerowe.
Mosina – hiper miejscowość dla cyklistów jest na przecięciu trzech szlaków: Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania, Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego – wschodni odcinek oraz Ziemiańskiego Szlaku Rowerowego. Szlaki przebiegają przez kolejne miejscowości, takie jak: Drużyna Poznańska, Iłowiec, Czempiń, Kościan, Leszno.
Trasa Leszno – Ostrów Wielkopolski
Jadąc z Leszna mamy po raz kolejny możliwość dotarcia i odwiedzenia Ziemiańskiego Szlaku Rowerowego przebiegającego przez: Leszno/Poniec/Kobylin.
Ostrów Wielkopolski – w tej miejscowości mamy możliwość dołączenia do Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej – odcinek południowy.
Trasa Poznań – Milicz
Bogata rowerowo trasa kolejowa; wysiadając na różnych przystankach kolejowych mamy możliwość poznać kilka szlaków rowerowych.
Gądki – i jesteśmy na szlaku Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania;
Środa Wielkopolska/Jarocin – w tych miejscowościach dołączymy do Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej- odcinek południowy;
Solec Wielkopolski/Chocicza – w odległości paru kilometrów od tych miejscowości przebiega Nadwarciański Szlak Rowerowy – wschodni odcinek;
Cieszków/Milicz – w tych miejscach możemy rozpocząć przygodę z odkrywanie szlaków rowerowych Doliny Baryczy.
Trasa Poznań – Odolanów
Połączenie kolejowe Poznań – Odolanów w znacznym stopniu pokrywa się z poprzednią trasą, dlatego włącznie do stacji Jarocin korzystamy z informacji podanych powyżej. Za Jarocinem, trasa odbija
w kierunku Odolanowa. Przez stacje: Witaszyce/Kotlin/Pleszew/Ostrów Wielkopolski biegnie szlak Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej i z każdej z tych miejscowości możemy wskoczyć na dowolny odcinek szlaku.
W Odolanowie dołączymy do szlaków rowerowych Doliny Baryczy.
Trasa Poznań – Kępno
Podobna sytuacja co Poznań – Milicz i Poznań – Odolanów – patrz informacje powyżej.
Za Ostrowem Wlkp. trasa biegnie dalej w kierunku Kępna. Poprzez stacje:
Janków Przygodzki, Przygodzice, Antonin, Niedźwiedź Wlkp., na których wysiadając, z łatwością podążymy szlakiem Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej.
Ostrzeszów to z kolei skrzyżowanie Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej z Bursztynowym Szlakiem Rowerowym.
Trasa Poznań – Kalisz
Połączenie kolejowe z Poznania do Kalisza, daje nam możliwość dotarcia na dwa szlaki. Wysiadając
w którejkolwiek z miejscowości:
Środa Wielkopolska/Jarocin/Pleszew/Nowe Skalmierzyce/Kalisz – możemy odkrywać różne odcinki Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej;
Kalisz – dojechanie do niego umożliwia dołączenie do drugiego ze szlaków Bursztynowego Szlaku Rowerowego.
Trasa Gniezno – Krotoszyn
Kolejna bogata trasa kolejowo-rowerowa, tym razem we wschodniej części Wielkopolski.
Gniezno – to tutaj przebiega Piastowski Trakt Rowerowy;
Miłosław, Radlin – wysiadając z pociągu w tych miejscowościach, znajdujemy się na Transwielkopolskiej Trasie Rowerowej – odcinek południowy;
Orzechowo – dojeżdżając do tej stacji jesteśmy na Nadwarciańskim Szlaku Rowerowym.
Trasa Poznań – Łódź Fabryczna
Trasa łącząca województwo wielkopolskie z łódzkim. Daje możliwość dodatkowej eksploracji bogatych szlaków rowerowych sąsiedniego województwa. Opisujemy możliwości komunikacji rowerowo-kolejowej tylko na terenie województwa wielkopolskiego; rowerowe połączenia w województwie łódzkim można znaleźć na: https://polskanarowerze.pl/lodzkie-szlaki-rowerowe/.
Na odcinku wielkopolskim napotykamy na:
Gądki – skąd z łatwością dotrzemy na Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania;
Środa Wielkopolska/Jarocin/Pleszew/Ostrów Wielkopolski/Kalisz – z tych miejscowości dołączymy do różnych fragmentów Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej – odcinek południowy;
Kalisz – przez niego przebiegają 2 rowerowe szlaki: Bursztynowy Szlak Rowerowy oraz Transwielkopolska Trasa Rowerowa – odcinek południowy.