Kolej na kulturę
Jednym z naszych celów jest propagowanie inicjatyw oraz wydarzeń kulturalnych województwa wielkopolskiego. Regularnie współpracujemy z instytucjami samorządowymi i środowiskami kulturotwórczymi poszczególnych gmin i miast regionu. Zapraszamy naszych Podróżnych do odkrywania ciekawych atrakcji turystycznych i zabytków Wielkopolski. Chcemy tym samym zachęcać do aktywnego spędzania czasu w Poznaniu i nie tylko. Poniżej prezentujemy instytucje, z którymi współpracujemy i do których zapraszamy wszystkich naszych Podróżnych:
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce. Powstałe po odzyskaniu niepodległości Muzeum Wielkopolskie w 1919 r. przyjęło scalone zbiory polskie (Muzeum Starożytności Słowiańskich wraz z kolekcją ofiarowaną przez Seweryna Mielżyńskiego Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk) oraz pruskie (Kaiser-Friedrich-Museum wraz z kolekcją Atanazego Raczyńskiego). W zbiorach poznańskiego Muzeum Narodowego istnieją również kolekcje, które nie są prezentowane na ekspozycji stałej: Galeria Plakatu i Projektowania Graficznego, Gabinet Rycin i Rysunków oraz Gabinet Numizmatyczny. Zbiory tych galerii pokazywane są jedynie okazjonalnie na wystawach czasowych.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Parowozowania Wolsztyn
Parowozownia Wolsztyn jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP Cargo S.A. Wolsztyńska parowozownia jest jedyną w Europie, a prawdopodobnie nawet i na świecie, nadal czynną lokomotywownią, z której niemal codziennie parowozy wydawane są do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich, kursujących najczęściej na trasie z Wolsztyna do Poznania, Leszna bądź Zbąszynka. Jest to również jedyne takie miejsce, gdzie obejrzeć można funkcjonujące niezmiennie warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów.
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
W pałacu mieści się ekspozycja muzealna. Prezentowane są m.in. meble z epoki (m.in. depozyt rodziny Lipskich z dawnego wyposażenia pałacu), kolekcja portretów sarmackich oraz pamiątki po dawnych właścicielach ziemskich. Dawna siedziba rodowa Lipskich herbu Grabie odgrywała zawsze bardzo dużą rolę na terenie nie tylko południowej Wielkopolski, ale w całej Wielkopolsce. Był to ważny ośrodek działalności narodowowyzwoleńczej, działalności konspiratorskiej (choćby w okresie Wiosny Ludów, powstań narodowych).
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy skupia 4 oddziały: Ostrów Lednicki, Gród w Gieczu i Grzybowie oraz Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Ostrów Lednicki położony na malowniczej wyspie na jeziorze Lednica jest najbardziej prawdopodobnym miejscem chrztu pierwszych władców Polski z doskonale zachowanymi ruinami palatium z kaplicą księcia Mieszka I. Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to unikatowa rekonstrukcja XIX wiecznej wsi wielkopolskiej, dworu i folwarku.
To największa instytucja kultury w regionie, funkcjonująca w zabytkowym Zamku Cesarskim, wybudowanym w 1910 roku. Na co dzień Zamek dostępny jest dla zwiedzających, jednocześnie oferuje rozmaite wydarzenia z takich dziedzin kultury, jak: kino, sztuki wizualne, muzyka, teatr czy literatura. Organizowane są festiwale literackie: Poznań Poetów i Festiwal Fabuły, muzyczny Ethno Port Poznań i filmowy OFF CINEMA. CK ZAMEK odpowiada również za coroczne, poznańskie świętowanie Imienin Ulicy Święty Marcin.
Teatr Nowy w Poznaniu – od 1923 roku funkcjonujący przy ul. Dąbrowskiego 5 – oferuje publiczności zróżnicowany repertuar oparty o współczesną dramaturgię i nowoczesne interpretacje klasyki, nie stroniąc przy tym od flirtu ze spektaklami muzycznymi. Spotykają się tutaj reżyserzy różnych pokoleń, poszukujący różnych estetyk oraz dróg komunikacji z odbiorcą. Poza stałym repertuarem widzowie odwiedzający tutejsze trzy sceny mogą też liczyć na inne atrakcje: koncerty, czytania performatywne, czy zajęcia edukacyjne.