logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Światowy Dzień Pszczół

22 maja, 2023

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

Ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87%) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300% czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest np. bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół.

„20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Przekaz jest jasny; pszczoły mają ogromne znaczenie dla życia człowieka na ziemi, a stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. Dlatego też w  trosce o ich dobrostan  po raz kolejny trzy instytucje połączyły siły – Koleje Wielkopolskie wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu. Prawie przez cały maj na monitorach pociągów KW będziemy mogli zapoznać się z informacjami jak chronić pszczoły i pomagać im żyć i rozmnażać się. Z racji tego, iż koleje są najbardziej ekologicznym środkiem transportu, idea promowania postaw zmierzających do ochrony ekosystemu jest bardzo istotna dla Kolei Wielkopolskich, Lasy są  naturalnym siedliskiem pszczół  szczególnie przez nie pielęgnowanym, a  Inspektorat Nasiennictwa dokłada wszelkich starań, aby rośliny wzrastały jak najzdrowsze”– mówi Dariusz Kaszyński z Wydziału Promocji i Marketingu Kolei Wielkopolskich.

I dlatego żeby każdy mógł pomóc trzy instytucje połączyły siły – Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu w poniedziałek 22.05 w godz. 11:00-15:00  rozdawane były nasiona, z których każdy będzie mógł wysiać swoja łąkę kwietną. W ten sposób rozpoczęła się wspólna akcja „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu”.

„22 maja z okazji Światowego Dnia Pszczół w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można spotkać przepieką pluszową pszczołę, która będzie rozdawała specjalnie przygotowane nasiona oraz zakładki do książek z pszczelim niezbędnikiem” – mówi Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.

Światowy Dzień Pszczół to także okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. „Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie.” – mówi Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Co Ty możesz zrobić dla pszczół?

  • Posiej własną łąkę kwietną
  • Zbuduj i postaw domek dla owadów
  • Zasadź rośliny pyłkodajne i miododajne
  • Pozostaw fragmenty nieskoszonego trawnika