logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Pociąg Zwycięstwa – dzień pierwszy. Niecodzienne lekcje historii na pokładzie

07 lutego, 2024

Już przed południem w powietrzu unosiło się niepowtarzalne uczucie ekscytacji i oczekiwania. Dworzec Letni w Poznaniu został udekorowany w malunki i banery z niesamowitymi obrazami z Powstania Wielkopolskiego. To właśnie dzisiaj po południu, po uroczystej konferencji prasowej, wyruszył „Pociąg Zwycięstwa” w swoją trasę po Wielkopolsce.

– Podczas podróży uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z rekonstruktorami, którzy wcielili się w postaci bohaterów Powstania Wielkopolskiego – powiedział Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – W końcu nastał dzień, na który wszyscy uczniowie od dawna czekali – dodał.

Na Dworcu Letnim w Poznaniu zgromadziła się rzesza młodych podróżników, każdy z nich miał ubrany identyfikator i rozetkę. Ale dzisiaj to nie codzienna lekcja matematyki czy języka polskiego była w ich planie – to była podróż w głąb historii, w czasy Powstania Wielkopolskiego. – Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tak bardzo zaangażowali się w prace nad tym wyjątkowym projektem – powiedział Marek Nitkowski, prezes spółki Koleje Wielkopolskie – Dziękuję uczniom ze szkół w Luboniu, które przygotowały przepiękne dekoracje do naszego pojazdu – dodał.

Pociąg Zwycięstwa, udekorowany barwami narodowymi i symbolami patriotycznymi, czekał na peronie, gotowy do wyruszenia w podróż pełną przygód i odkryć. Wnętrze pociągu przypominało mobilne muzeum, z wystawami zdjęć, map i artefaktów z tamtych czasów. Tuż po odjeździe z peronu w Poznaniu, wnętrze pociągu ożyło – nauczyciele i rekonstruktorzy, przebrani w stroje historyczne przemierzali korytarze, prowadząc lekcje historii, opowiadając o wydarzeniach, które kształtowały losy Polski.

Podczas podróży uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z rekonstruktorami, którzy wcielili się w postaci bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Każda opowieść była jak podróż w czasie, przenosząca ich w realia zaszczepionej walki o niepodległość. Barwne opowieści o bohaterskich czynach, niezłomnej woli i dążeniu do wolności wciągały młodych słuchaczy coraz bardziej.

Podczas przerw na stacjach w Obornikach i Chodzieży, uczniowie mieli okazję podziwiać atrakcje, takie jak koncerty, śpiewy pieśni patriotycznych i pokazy, które specjalnie dla nich zostały przygotowane przez lokalne samorządy. Wszystko oczywiście było związane z Powstaniem Wielkopolskim.
– Wspomnienia z tej wyjątkowej podróży pozostaną na długo w pamięci uczniów – powiedział jeden z opiekunów grupy ze szkoły w Luboniu – „Pociąg Zwycięstwa” nie tylko zapewnił edukację historyczną, ale również zaszczepił w nich ducha patriotyzmu i szacunek dla bohaterów przeszłości, którzy walczyli o naszą wolność – dodał.

„Pociąg Zwycięstwa” wyjedzie na wielkopolskie tory jeszcze 8 i 9 lutego.