logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Pociąg Zwycięstwa – dzień drugi

09 lutego, 2024

W dniach 7-9 lutego 2024 roku, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości dla upamiętnienia 105. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotu ziem historycznej Wielkopolski do odradzającej się Ojczyzny zorganizowały wyjątkowy projekt, pod nazwą „Pociąg Zwycięstwa”.

Drugiego dnia projektu, 8 lutego 2024 roku, pierwsze klasy, wraz ze swoimi opiekunami, przybyły na dworzec Główny w Poznaniu jeszcze przed godziną 9:00. – Kiedy dowiedziałam się od naszego nauczyciela, że weźmiemy udział w takiej wyjątkowej lekcji historii, bardzo się ucieszyłam – powiedziała Kasia, uczennica poznańskiego liceum – Muszę przyznać, że już dawno nie podróżowałam pociągiem – dodała. Atmosfera była nasycona podekscytowaniem, jakie zawsze towarzyszy niezwykłym wydarzeniom. Dzieci, młodzież i dorośli oczekiwali z niecierpliwością na wejście na pokład „Pociągu Zwycięstwa”. Wielka wyprawa rozpoczęła się o godzinie 9:21, kiedy pociąg Kolei Wielkopolskich, wyruszył w trasę po Wielkopolsce, po drodze zapraszając na pokład kolejne grupy dzieci i młodzieży. – Logistyczne przygotowanie takiego wydarzenia zajęło kilka miesięcy – powiedział Marek Nitkowski, Prezes spółki Koleje Wielkopolskie – Bardzo ważna była sprawna współpraca z jednostkami poszczególnych samorządów – dodał.

Skład został zaadoptowany na niesamowitą salę lekcyjną. Dekoracje, malunki, banery – wypełniły przestrzeń, tworząc atmosferę gotową do odkrywania tajemnic historii. Na pokładzie byli nauczyciele historii i rekonstruktorzy, którzy podczas podróży mieli przybliżać wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim. – Celem tego niezwykłego projektu jest prezentacja wiedzy historycznej przy wykorzystaniu ponadstandardowych narzędzi wśród młodych mieszkańców Wielkopolski – powiedział Marek Nitkowski – Prezes Zarządu spółki Koleje Wielkopolskie.

Pierwszym przystankiem było Gniezno, miasto pełne bogatej historii i kultury. Września była kolejnym punktem na trasie. Przez cały czas poruszono tematy związane z powstaniem wielkopolskim i walką o niepodległość – Młodzież otrzymała pomoce naukowe oraz specjalnie przygotowany na to wydarzenie komiks. Oczywiście nie zabrakło wyjątkowych gadżetów i pamiątek – powiedział Mikołaj Grzyb, Członek Zarządu spółki Koleje Wielkopolskie – Już po pierwszym dniu tego wyjątkowego wydarzenia usłyszeliśmy mnóstwo pozytywnych komentarzy, że „lekcje na szynach” mogłyby odbywać się częściej – dodaje.

Trasa Pociągu Zwycięstwa prowadziła przez Gniezno, Inowrocław, ponownie Gniezno, Wrześnię i Jarocin. Kolejne na trasie były Ostrów Wielkopolski i Ostrzeszów. Na dworcu w Ostrzeszowie odbyła się rekonstrukcja rozbrojenia żołnierzy niemieckich przez oddział Powstańców.

Podczas całej podróży uczniowie mieli okazję nie tylko słuchać wykładów, ale także brać aktywny udział w dyskusjach i zadaniach praktycznych. „Pociąg Zwycięstwa” nie tylko dostarczył uczniom wiedzy historycznej, ale również zainspirował ich do dalszego zgłębiania tajemnic przeszłości swojego regionu. To niezwykłe doświadczenie na pewno na długo pozostanie w ich pamięciach, a może nawet zasieje w nich ziarno pasji do historii i kultury.