logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Od stycznia 2021 r. Poznańska Kolej Metropolitalna na linii Poznań – Kościań

09 października, 2020

Z przyjemnością informujemy, że w czwartek 8 października  2020 r. podpisane zostało porozumienie „o podjęciu wspólnych działań zmierzających do uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej”, zgodnie z którym od 1 stycznie 2021 r. Poznańska Kolej Metropolitalna rozpocznie funkcjonowanie na odcinku Poznań Główny – Kościan.

Porozumienie o uruchomieniu połączeń PKM w relacji do Kościana zostało podpisane przez Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, Prezydenta Miasta Poznania, starostów powiatu poznańskiego i kościańskiego, burmistrzów i wójtów gmin: Kościan, Czempiń, Luboń, Mosina oraz Puszczykowo. Przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż wymienionych linii podpisali porozumienia w miejscach urzędowania. Z ich biurami nawiązane było bezpośrednie połączenie audiowizualne. Poznańska Kolej Metropolitalna to pierwsze wspólne tak duże przedsięwzięcie samorządów. Zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej systematycznie się powiększa, aby usprawniać ruch nie tylko w samej aglomeracji.

– Nie ukrywam, że rok, który mija, dla nas jako organizatorów przewozów kolejowych był rokiem trudnym. Spowodował znaczące zakłócenia w kursowaniu pociągów, również zakłócenia samej idei kolei metropolitalnej. W okresie lockdownu przewozy zmalały zasadniczo, zdecydowaliśmy się na ograniczenia liczby pociągów, z zachowaniem liczby połączeń, która umożliwi dojazd do pracy lub do szkoły. Ostatnie miesiące to stopniowy powrót do normalności. Chcielibyśmy, aby od nowego rozkładu jazdy, a więc od grudnia tego roku już w pełni wykonywać przewozy tak jak to było przed okresem pandemii – powiedział Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

– Idea Poznańskiej Kolei Metropolitalnej polega na zwiększeniu liczby połączeń, ale również na współuczestniczeniu w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Wartością niezmienną kolei metropolitalnej, oprócz tego, że kursują pociągi, jest to, że potrafimy w gronie samorządów się porozumieć i wspólnie podejmować działania – dodał Wicemarszałek.

 

Zdjęcie przedstawiające spotkanie w celu podpisania porozumienia o uruchomieniu połączeń PKM do Kościana

 

Zdjęcie przedstawiające Prezydenta Poznania i Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego podczas podpisywania porozumienia

 

Zdjęcie przedstawiające spotkanie w celu podpisania porozumienia o uruchomieniu połączeń PKM do Kościana