logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Koleje Wielkopolskie zorganizowały transport humanitarny dla uchodźców z Ukrainy

10 marca, 2022

4 marca w godzinach wieczornych z Poznania Głównego wyjechał pierwszy pociąg pomocy humanitarnej Kolei Wielkopolskich, którego uruchomienie pozwoliło na szybkie i bezpieczne przewiezienie dużej liczby potrzebujących do Wielkopolski. Kolejne trzy pociągi wyjechały do Przemyśla 6, 8 i 11 marca wieczorem.

Z Przemyśla Głównego naszymi pociągami wyruszyło ponad 1400 osób. Część z nich wysiadała w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Łącznie, 5, 7, 9 oraz 12 marca do Poznania przyjechało z nami ponad 430 osób. Podczas podróży do dyspozycji uchodźców była 4-osobowa drużyna konduktorska oraz zespół ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, którzy pomagali osobom uciekającym z objętej wojną Ukrainy.

Na monitorach w pociągach, z których obywatele Ukrainy skorzystali bezpłatnie, zamieszczone były specjalne komunikaty w dwóch wersjach językowych. Pracownicy wręczali również ulotki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi podróży. Pociągi wyposażone były również, w niezbędnym zakresie, w wodę mineralną, artykuły spożywcze oraz środki higieniczne, które przekazało Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Polski Czerwony Krzyż w Poznaniu oraz Wielkopolski Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Ulotka informacyjna dla podróżujących pociągami humanitarnymi

Po przyjeździe do Poznania na obywateli Ukrainy czekały autobusy zapewnione przez MPK w Poznaniu, które zawoziły ich do tzw. punktu recepcyjnego dla uchodźców uruchomionego w Holu Wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz punktu chwilowego dla osób z Ukrainy przygotowano w hali sportowej Politechniki Poznańskiej.

Przedsięwzięcie udało się zorganizować dzięki współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, który niezwłocznie wyraził zgodę na wykorzystanie pojazdów znajdujących się w naszej dyspozycji do przewozów mających na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Kierujemy podziękowania do wszystkich podmiotów i instytucji zaangażowanych w transport i pomoc:
MPK w Poznaniu, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu, Wielkopolskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Szczególnie dziękujemy też naszym Koleżankom i Kolegom, pracującym w drużynach konduktorskich i trakcyjnych, Dyspozytorom i wszystkim tym, których ogromny wkład pracy, zaangażowanie i gotowość do działania pozwoliła na szybką reakcję w tym trudnym czasie.

Pracownicy Kolei Wielkopolskich i ratownicy medyczni przed pociągiem humanitarnym

Podróżni wysiadający z pociągu humanitarnego na Dworcu Letnim w Poznaniu

Informacja dla podróżnych z Ukrainy na monitorze w pociągu

Obywatele Ukrainy wysiadający z pociągu humanitarnego w Poznaniu

Pociąg humanitarny Kolei Wielkopolskich na stacji w Przemyślu