logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Jesteśmy dla Was już 10 lat

01 czerwca, 2021

1 czerwca 2011 roku o godzinie 4:40 na tory wyjechał pierwszy w historii pociąg spółki Koleje Wielkopolskie. Wyruszył on na trasę z Wolsztyna do Leszna i obsługiwany był autobusem szynowym SA108-005. W ten sposób zapoczątkowany został nowy rozdział w historii kolejnictwa w Wielkopolsce. Wspominamy ten dzień, bo właśnie obchodzimy 10-lecie funkcjonowania Kolei Wielkopolskich na rynku pasażerskich przewozów kolejowych.

Uroczyste zapoczątkowanie działalności odbyło się w Lesznie o godzinie 5:25 przed odjazdem pierwszego pociągu do Ostrowa Wielkopolskiego. Inauguracji przewozów dokonał Prezes Spółki – Włodzimierz Wilkanowicz. Zobaczcie, jak to wyglądało:

 

Przez pierwsze pół roku działalności przewieźliśmy 560 tys. pasażerów, natomiast przez minione 10 lat ponad 73 miliony, czyli prawie dwa raz tyle, ile jest mieszkańców całej Polski. Przez ten czas stopniowo zapełnialiśmy też mapę Wielkopolski, dodając nowe połączenia. Obecnie obsługujemy już 15 odcinków linii.

Przez dekadę mogliśmy wspólnie być świadkami, jak z przewoźnika dysponującego początkowo kilkoma szynobusami, staliśmy się jednym z najnowocześniejszych regionalnych przewoźników kolejowych w kraju. Z przyjemnością wspominamy ten początkowy entuzjazm, jak i dumę za każdym razem, kiedy uruchamialiśmy połączenia na nowych odcinkach linii oraz kiedy oddawaliśmy do dyspozycji naszym Pasażerom kolejne, coraz bardziej komfortowe pojazdy.

10 lat wielkopolskiego przewoźnika to wiele sukcesów i kroków milowych, za co uznanie należy się przede wszystkim tym, którzy tę kolej tworzyli, a więc Samorządowi Województwa Wielkopolskiego z Marszałkami Jankowiakiem i Woźniakiem na czele.

Jeszcze w czerwcu będziemy mieli dla Was jubileuszową niespodziankę, a już teraz chcemy serdecznie podziękować wszystkim naszym Podróżnym. Tym, którzy pamiętają nasze skromne początki, jak i tym najnowszym. Jedziemy dalej i patrzymy w przyszłość z jeszcze większymi ambicjami.