logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Inscenizacja przyjazdu I. J. Paderewskiego do Poznania

28 grudnia, 2023

105 lat temu, dzień po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, 27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Inscenizacja przyjazdu Mistrza Paderewskiego, organizowana od ponad 30 lat, jest inicjatywą Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wtorkowe wydarzenie współorganizowały samorząd województwa wielkopolskiego, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Koleje Wielkopolskie.

Przeddzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu stał się niezwykłym wydarzeniem, gdy kilkaset osób zdecydowało się wziąć udział w inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego. Atmosfera na Dworcu Letnim w Poznaniu była nasycona duchem niepodległościowym, a ludzie zjednoczeni w tę symboliczną chwilę przygotowali niesamowite  wydarzenie.

Aktor Teatru Nowego, Andrzej Lajborek, ponownie wcielił się w rolę Ignacego Jana Paderewskiego, odtwarzając z godnością i autentycznością chwile historyczne. Jego talent aktorski przyczynił się do uczucia autentyczności i historycznej powagi, co z pewnością wzmocniło emocje zgromadzonych widzów.

Inscenizacja przyjazdu była starannie przygotowana, od pociągu, peronu, strojów po dekoracje, starano się o jak największą wierność historyczną. Ludzie zgromadzeni wokół śledzili każdy szczegół, zatracając się w atmosferze tamtych dni. Spektakl był nie tylko artystycznym przedstawieniem, ale także manifestacją jedności i patriotyzmu.

Po zakończeniu inscenizacji uczestnicy wspólnie przeszli do wspólnej celebracji, śpiewając pieśni patriotyczne oraz kolędy.  – Ten moment jedności, gdzie ludzie zebrani wokół wspólnego celu manifestowali swoją miłość do ojczyzny, niewątpliwie tworzył niezapomniane doświadczenie – powiedział Mikołaj Grzyb, członek zarządu spółki Koleje Wielkopolskie. Rzeczywiście.  Atmosfera była napełniona dumą narodową i radością z obecności w mieście tak symbolicznej postaci jak Ignacy Jan Paderewski. To wydarzenie nie tylko przybliżyło mieszkańców Poznania do historii, ale także wzmacniało więzi społeczne i patriotyczne. W przeddzień Powstania Wielkopolskiego ludzie zjednoczeni wspólną historią – stworzyli niezapomnianą chwilę jedności i miłości do ojczyzny.

Punktualnie o godzinie 16:57 zabytkowy pociąg z wyjątkowym gościem na pokładzie wyruszył do Swarzędza. Na dworcu w Swarzędzu I.J. Paderewskiego przywitał burmistrz, Marian Szkudlarek, a atmosferę powstańczych dni przypomniała Swarzędzka Orkiestra Dęta oraz Chór AKORD.

Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego

Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego

Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego

Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego


Udostępnij: Facebook
Zapisz: