logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

„Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierające mobilność osób niepełnosprawnych” – wyniki konkursu dla studentów

05 lipca, 2023

Stonowane kolory, naturalne materiały, minimalizm. Dwuosobowe kuszetki z osobną łazienką i miejscem do pracy lub nowoczesne kapsuły, w których można się schować i wygodnie przespać podróż. Takie przedziały kolejowe zaprojektowali studenci i studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Ściany obite beżową tkaniną i drewnem, dwa łóżka rozmieszczone piętrowo, osobna toaleta. Delikatne oświetlenie, które dają ledowe listwy. Ekrany przy każdym łóżku, wyświetlające informacje o podróży i pogodzie. Możliwość sterowania przez pasażera temperaturą, natężeniem i kolorystyką światła oraz poziomem nawilżenia powietrza. Wnętrze zaprojektowane tak, by podróżny bez wstawania z miejsca mógł sięgnąć po torbę, butelkę wody czy podładować sprzęt elektroniczny. Tak wygląda wagon zaprojektowany przez Piotra Karola Marciniaka i Ninę Olgę Zdanowicz. Ich praca zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję wnętrz dwóch przedziałów wagonu osobowego, z których jeden miał być przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. Konkurs ten został zorganizowany przez Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny przy współudziale Politechniki Poznańskiej.

Na konkurs „Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierające mobilność osób niepełnosprawnych” wpłynęło 71 prac studentów Wydziału Architektury PP. W nowym roku akademickim pokazane zostaną na wystawie na wydziale, a następnie w Łukasiewicz – PIT.