„Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierające mobilność osób niepełnosprawnych” – wyniki konkursu dla studentów
Stonowane kolory, naturalne materiały, minimalizm. Dwuosobowe kuszetki z osobną łazienką i miejscem do pracy lub nowoczesne kapsuły, w których można się schować i wygodnie przespać podróż. Takie przedziały kolejowe zaprojektowali studenci i studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.
Ściany obite beżową tkaniną i drewnem, dwa łóżka rozmieszczone piętrowo, osobna toaleta. Delikatne oświetlenie, które dają ledowe listwy. Ekrany przy każdym łóżku, wyświetlające informacje o podróży i pogodzie. Możliwość sterowania przez pasażera temperaturą, natężeniem i kolorystyką światła oraz poziomem nawilżenia powietrza. Wnętrze zaprojektowane tak, by podróżny bez wstawania z miejsca mógł sięgnąć po torbę, butelkę wody czy podładować sprzęt elektroniczny. Tak wygląda wagon zaprojektowany przez Piotra Karola Marciniaka i Ninę Olgę Zdanowicz. Ich praca zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję wnętrz dwóch przedziałów wagonu osobowego, z których jeden miał być przystosowany dla osób z niepełnosprawnością. Konkurs ten został zorganizowany przez Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny przy współudziale Politechniki Poznańskiej.
Na konkurs „Innowacyjne rozwiązania wnętrz wagonów kolejowych wspierające mobilność osób niepełnosprawnych” wpłynęło 71 prac studentów Wydziału Architektury PP. W nowym roku akademickim pokazane zostaną na wystawie na wydziale, a następnie w Łukasiewicz – PIT.