logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

III Konferencja „KOLEJ WODOROWA” w Poznaniu

03 lipca, 2023

III Konferencja „KOLEJ WODOROWA” HYDROGEN4RAIL  – FUTURE OF TRANSPORT, odbyła się w dniach 28-30 czerwca 2023 r. na Politechnice Poznańskiej i w Hotelu Novotel Poznań Centrum.

Konferencja „KOLEJ WODOROWA” to przestrzeń do międzyśrodowiskowej współpracy biznesu, nauki, instytucji, spółek kolejowych oraz organizacji pozarządowych na rzecz maksymalizacji udziału polskich zasobów produkcyjnych i usługowych w realizacji inwestycji wodorowych.

Gospodarka wodorowa w sektorze kolejowym to koncepcja polegająca na wykorzystaniu wodoru jako nośnika energii do zasilania pociągów i innych urządzeń związanych z transportem kolejowym. Idea ta ma na celu zastąpienie tradycyjnych paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa czy węgiel, bardziej ekologicznym i zrównoważonym źródłem energii.

Wodór jest czystym nośnikiem energii, ponieważ podczas jego spalania nie powstają emisje dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji.  Wodór może być wytwarzany z energii odnawialnej. Wdrożenie gospodarki wodorowej w sektorze kolejowym wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Jednym z głównych wyzwań jest rozwój infrastruktury, w tym sieci dystrybucji wodoru i stacji tankowania. Ponadto, produkcja wodoru musi być ekologiczna i oparta na odnawialnych źródłach energii, aby osiągnąć rzeczywiste korzyści środowiskowe.

W konferencji brali udział przedstawiciele kolejowych przewoźników – w tym Kolei Wielkopolskich, reprezentowanych przez Pana Marka Nitkowskiego – Prezesa Zarządu. Pan Jacek Boguslawski – Członek Zarządu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, PKN ORLEN, PGE Energetyka Kolejowa, PKP S.A, a także przedstawiciele producentów taboru szynowego.