logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Ignacy Jan Paderewski w Poznaniu – obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

21 grudnia, 2021

Tradycyjnie, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, serdecznie zapraszamy na uroczystą inscenizację przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. W tym roku uroczystość będzie miała szczególny wydźwięk, ze względu na ustanowienie nowego święta państwowego, mającego uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym na terenie zaborów zrywem niepodległościowym zakończonym zwycięstwem.

Wydarzenie, które odbędzie się 26 grudnia 2021 przy Dworcu Letnim w Poznaniu, rozpocznie się krótkim wprowadzeniem o godz. 15:45, natomiast wjazd pociągu nastąpi o 16:00. Organizatorami są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Chórem Nauczycieli im. I. J. Paderewskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Miasto Poznań i Koleje Wielkopolskie.

Wybitnego Polaka (w tej roli aktor Teatru Nowego – Andrzej Lajborek) przywitają zgromadzeni na Dworcu Letnim poznaniacy i goście, a następnie wykonany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. Uroczystość wzbogaci wspólne śpiewanie pieśni powstańczych oraz kolęd. Część artystyczną uatrakcyjni również wykonanie Roty autorstwa Marii Konopnickiej oraz przypomnienie historii przyjazdu Paderewskiego do Poznania.

Dla wszystkich chętnych zostanie również zorganizowany przejazd zabytkowym pociągiem z Parowozowni Wolsztyn w relacji Poznań Główny – Swarzędz – Poznań Główny. Pociąg wyruszy z Dworca Letniego (peron 4b) o godz. 17:15, a na dworcu w Swarzędzu I.J. Paderewskiego przywita Burmistrz, Marian Szkudlarek, natomiast Stowarzyszenie Śpiewacze AKORD zachęci podróżnych do wspólnego śpiewania pieśni okolicznościowych.

Bilety na przejazd pociągiem w cenie 10 zł (tam i z powrotem) można zakupić przez Internet, za pośrednictwem naszego serwisu: wielkopolskiebilety.pl

Banner promujący inscenizację przyjazdu I.J.Paderewskiego do Poznania