logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu.

19 maja, 2021

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Inicjatywa ta, ma za zadanie przypomnieć i podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

Z tej okazji, jutro w wybranych pociągach Kolei Wielkopolskich w godzinach 9.00 – 17.00 będziemy rozdawali nasiona do wysiewu łąk kwietnych. Wybór pociągów był oczywisty – jest to jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu. W ten sposób rozpocznie się wspólna akcja Kolei Wielkopolskich, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, pod hasłem: „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu”.

Pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m. in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Prawdziwy Armagedon przeżywają jednak właśnie w XXI wieku. Dlaczego są takie ważne?

Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli. Ponad 300 000 gatunków roślin (ponad 87%) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300% czyniąc tym samym nasze życie niezwykle związanym, zwłaszcza z pszczołami. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest np. bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół.

Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce są zagrożone wyginięciem.

Światowy Dzień Pszczół to także okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. „Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie.” – mówi dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu. I dlatego żeby każdy mógł pomóc trzy instytucje połączyły siły – Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu już w najbliższy czwartek w godz. 9:00-17:00 będą rozdawać nasiona, z których każdy będzie mógł wysiać swoja łąkę kwietną.

„20 maja z okazji Światowego Dnia Pszczół w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można spotkać przepiękną pluszową pszczołę, która będzie rozdawała specjalnie przygotowane nasiona oraz zakładki do książek z „pszczelim niezbędnikiem”.”– mówi Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.

Dodatkowo między 17. a 30. maja na monitorach w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można oglądać specjalnie przygotowane prezentacje dotyczące pszczół i tego jak można je chronić.

Co Ty możesz zrobić dla pszczół?

  • Posiej własną łąkę kwietną,
  • Zbuduj i postaw domek dla owadów,
  • Zasadź rośliny pyłkodajne i miododajne,
  • Pozostaw fragmenty nieskoszonego trawnika.

Udostępnij: Facebook
Zapisz: