logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

„Chrońmy pszczoły” – akcja informacyjna

23 maja, 2022

20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady.

Z tej okazji trzy instytucje połączyły siły – Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu w piątek, 20.05 w godz. 9:00-14:00  rozdawały nasiona, z których każdy będzie mógł wysiać swoja łąkę kwietną. W ten sposób po raz drugi rozpoczęliśmy wspólną akcję „Chrońmy pszczoły! Pszczoły wracają na łąkę i do lasu”.

„Koleje Wielkopolskie jako duży przewoźnik kolejowy od wielu lat angażuje się w działania o charakterze proekologicznym, jednocześnie zachęca do wyboru ekologicznych środków transportu,
w tym do podróżowania pociągami. Jesteśmy w pełni świadomi jak ważne jest budowanie świadomości na temat ochrony pszczół dlatego już drugi rok z rzędu inicjujemy wspólnie z naszymi Partnerami działania na rzecz ochrony tych owadów.  Dlatego też oprócz wydawania nasion łąk kwietnych w naszych pojazdach informujemy Pasażerów w każdym wieku o akcjach na rzecz poprawy jakości naszego środowiska, ochrony roślin i zwierząt”.–
mówi Dariusz Kaszyński z Wydziału Promocji i Marketingu Kolei Wielkopolskich.

„20 maja z okazji Światowego Dnia Pszczół w pociągach Kolei Wielkopolskich będzie można spotkać przepieką pluszową pszczołę, która będzie rozdawała specjalnie przygotowane nasiona oraz zakładki do książek z „pszczelim niezbędnikiem”.” – mówi dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.

Dodatkowo na monitorach w pociągach Kolei Wielkopolskich można było oglądać specjalnie przygotowane prezentacje dotyczące pszczół i tego jak je chronić.

Światowy Dzień Pszczół to także okazja do ważnej refleksji nad tym, jak każdy z nas może im pomóc. „Te pożyteczne owady zasługują na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie.” – mówi dr inż. Tomasz Maćkowiak rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu.

Co Ty możesz zrobić dla pszczół?

  • Posiej własną łąkę kwietną;
  • Zbuduj i postaw domek dla owadów;
  • Zasadź rośliny pyłkodajne i miododajne;
  • Pozostaw fragmenty nieskoszonego trawnika.

Zobaczcie relacje fotograficzną z wydarzenia: