Specjalny przejazd pociągu na trasie Poznań Główny – Gniezno – Sława Wielkopolska oraz podpisanie listów intencyjnych
Województwo wielkopolskie planuje wznowienie przewozów na linii kolejowej z Gniezna do Sławy Wielkopolskiej przez Kłecko i Kiszkowo. Pociągi miałyby wrócić na ten odcinek najpóźniej w grudniu 2026 roku. Do tego planowana jest również elektryfikacja odcinka Gniezno – Gniezno Winiary.
W piątek, 22 listopada 2024 roku, odbyło się niezwykłe wydarzenie, które może być początkiem nowego rozdziału w historii transportu kolejowego w Wielkopolsce. Zorganizowano specjalny przejazd pociągu na trasie Poznań Główny – Gniezno – Gniezno Winiary – Sława Wielkopolska. Po blisko 30 latach od zawieszenia połączeń pasażerskich po linii kolejowej z Gniezna do Sławy Wielkopolskiej pojechał nią pojazd Kolei Wielkopolskich. Zenon Wiśniewski, maszynista spółki Koleje Wielkopolskie, który prowadził pojazd, nie ukrywał swojego zadowolenia – Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w tym wyjątkowym wydarzeniu – powiedział. Przejazdowi towarzyszyły postoje na wybranych stacjach, gdzie uczestnicy mogli zapoznawać się ze stanem infrastruktury. – Ponieważ pociągi towarowe po tej linii kursują, uznaliśmy, że można by było tutaj przywrócić pociągi osobowe. Po analizie specjalistów okazało się, że stosunkowo niewielkim kosztem można by tę linię kolejową do ruchu pasażerskiego przywrócić – powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w „Multicentrum Kolejnictwa” na dworcu w Sławie Wielkopolskiej, przedstawiciele Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podpisali listy intencyjne dotyczące współpracy w dwóch kluczowych projektach.
Pierwszy z nich dotyczy opracowania dokumentacji koncepcyjnej dla przywrócenia ruchu pasażerskiego na linii Gniezno – Gniezno Winiary – Sława Wlkp., co może znacząco wpłynąć na mobilność mieszkańców regionu. Drugi projekt to elektryfikacja odcinków linii kolejowej nr 356 (Poznań Wschód – Wągrowiec) oraz linii nr 236 (Rogoźno Wlkp. – Wągrowiec), która poprawi jakość przewozów oraz pozytywnie wpłynie na środowisko poprzez obniżenie śladu węglowego.
Podczas uroczystości w Sławie Wielkopolskiej Marek Nitkowski, Prezes Zarządu spółki Koleje Wielkopolskie, podkreślił wagę współpracy z samorządem województwa i przedstawicielami władz. – Współpraca z samorządem pokazuje, że wspólnymi siłami możemy osiągnąć więcej. Podpisane listy intencyjne i porozumienia to dowód na to, że zarówno sektor publiczny, jak i kolejowi partnerzy biznesowi chcą działać na rzecz poprawy dostępności kolejowej w Wielkopolsce.