logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Współpraca z Fundacją na rzecz Osób Niewidomych „Labrador – Pies Przewodnik”

20 lutego, 2023

Z radością informujemy, że podjęliśmy współpracę z Fundacją na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik. Ponieważ niepełnosprawność nie zawsze jest widoczna, chcemy mieć czynny udział w ćwiczeniach psów przewodników i psów asystentów podczas korzystania z przejazdów różnymi rodzajami pojazdów jakimi dysponują Koleje Wielkopolskie.

Różnorodność jest ciekawa ale po zapoznaniu się z nią. Chcemy udostępniać nasze pojazdy tak aby psy Fundacji mogły ćwiczyć proces wchodzenia i wychodzenia z pociągu. Proces oswojenia z konstrukcją pojazdu i dźwiękami wydawanymi przez jego funkcjonalności, jak sygnał zamykania drzwi lub „mówiąca toaleta”.

Chcemy zwrócić uwagę, że pies asystent może towarzyszyć nie tylko osobie z niepełnosprawnością wzroku, ale również osobie poruszającej się przy pomocy wózka, osobie Głuchej, czy osobie z niepełnosprawnością psychiczną.

Również  nasi Podróżni fajnie jakby zapamiętali, że pies oznaczony specjalnymi szelkami tzw. „szorkami” z napisem pies asystent / pies przewodnik, jest psem który ma skupioną uwagę na swoim człowieku i takiego psa nie należy rozpraszać. Czyli mimo ogromnej chęci, bo są to bardzo przyjazne pieski, pamiętajmy, aby ich nie głaskać, nie wołać do nich czy nie cmokać. Zachowajmy radość z spotkania dla siebie i wewnątrz siebie i pozwólmy tym psom spełniać swoje zadanie do których zostały przygotowane. Natomiast nie obawiajcie się, psy te mają też czas wolny i czas na zabawę ale dopiero wtedy kiedy „szorki” zostają zdjęte.

Fundacja zwróciła się do nas, jako dostępnego przewoźnika kolejowego, celem nawiązania współpracy i przećwiczenia procesu przemieszczania się w infrastrukturze kolejowej osoby z niepełnosprawnością z psem. Niepełnosprawność nie zawsze jest widoczna i na ten aspekt oraz na psa asystenta w podróży będziemy zwracać uwagę podczas ćwiczeń sprawnego procesu wsiadania i wysiadania do każdego rodzaju pojazdu Spółki, podczas dalszych, realnych przejazdów.

Dostępne produkty i usługi oznaczają produkty i usługi, które są dostrzegalne, funkcjonalne i zrozumiałe dla osób z ograniczeniami funkcjonalnymi, w tym dla osób z  niepełnosprawnościami, na równych zasadach z innymi osobami.

Pamiętajmy że „jedyną wspólną cechą ludzi jest ta, że są różni”  (European Manual for an Accessible Built Environment)

Życzymy udanych podróży i wypatrujcie psów Fundacji Labrador. Piesek ze zdjęcia poniżej, to Tina.

Przedstawiciele Fundacji Labrador i Kolei Wielkopolskich na spotkaniu w siedzibie Spółki KW