logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
A- A A+
A A A A
Infolinia: 616 500 106

Aktualności

Jubileuszowe obchody 150-lecia Parowozowni – weekend pełen pary i atrakcji!

14 lipca, 2025

W sobotę 12 lipca 2025 roku uczestniczyliśmy w niezwykłym wydarzeniu – jubileuszowych obchodach 150-lecia Parowozowni Gniezno. Ten wyjątkowy kompleks kolejowy, będący jednym z największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Europie, na jeden weekend zamienił się w tętniące życiem centrum rodzinnej zabawy, historii techniki i promocji dziedzictwa kolei.

Parowozownia w Gnieźnie powstała w 1875 roku, zaledwie trzy lata po uruchomieniu linii kolejowej z Poznania do Torunia i Bydgoszczy. Przez dziesięciolecia pełniła funkcje eksploatacyjne i warsztatowe, a dziś – dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno – stanowi unikatowy zabytek techniki o ogromnym potencjale edukacyjnym i kulturalnym. Zachowały się m.in. dwie hale wachlarzowe z obrotnicami, wagonownia z przesuwnicą oraz ponad dwadzieścia historycznych budynków.

Program wydarzenia był niezwykle bogaty. Zwiedzający mogli podziwiać wystawy taboru kolejowego – zarówno z kolekcji własnej, jak i zaproszonych wystawców z całej Polski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki ręczną i rowerową drezyną po torze zlokalizowanym wewnątrz kompleksu. W specjalnych strefach edukacyjnych swoją obecność zaznaczyli m.in. Straż Ochrony Kolei, Urząd Transportu Kolejowego (z popularnym Nosorożcem Rogatkiem) oraz Lasy Państwowe. Dzieci mogły korzystać z licznych konkursów, gier i warsztatów, a dla pasjonatów kolejnictwa przygotowano symulator lokomotywy i prezentacje historyczne.

Wielką atrakcją był przyjazd pociągu koronacyjnego Kolei Wielkopolskich z Poznania, który można było nie tylko zwiedzać, ale również porozmawiać z pracownikami Wydziału Promocji o działalności spółki i rozwoju kolei w regionie. W jego sąsiedztwie powstała średniowieczna wioska Wojów – z pokazami rekonstruktorów, zabawami plebejskimi i możliwością wybicia pamiątkowej monety.

To było święto pełne pasji, nostalgii i wspólnego odkrywania historii. Cieszymy się, że mogliśmy być jego częścią!