Wakacje z KW – Wolsztyn

Wakacje z KW - Wolsztyn

Nie tylko zapalonym podróżnikom Wolsztyn najbardziej kojarzy się z jedyną czynną w Europie parowozownią, zatem przyjeżdżając pociągiem na stację w Wolsztynie warto swoje pierwsze kroki skierować właśnie tam.

Oprócz zabytkowych elementów infrastruktury znajduje się tu również obrotnica o średnicy 20,5 m oraz żuraw wodny. Parowozownia posiada obecnie ok. 30 parowozów w 14 różnych seriach, niektóre z nich są jeszcze czynne i prowadzą nasze pociągi na trasie Wolsztyn – Poznań. Sprawdźcie rozkład jazdy na tej linii, dostępny w zakładce Liniowe rozkłady jazdy.

Jednak w samym miasteczku można znaleźć sporo innych atrakcji. W mieście znajduje się wiele zabytkowych kamienic, przede wszystkim na Rynku, który w 2010 roku został zmodernizowany i pojawiła się m.in. tańcząca fontanna. Na środku rynku stoi ratusz z XIX wieku. Do wyboru są też trzy oddziały Muzeum Regionalnego  (Muzeum Marcina Rożka, Roberta Kocha i Skansen Budownictwa Ludowego), a na tych, którzy wolą relaks z przyrodą w tle czeka promenada nad jeziorem Wolsztyńskim.

 

W parku krajobrazowym nad jeziorem zlokalizowany jest klasycystyczny pałac, który obecnie przechodzi renowację. Po ponownym otwarciu będzie tam prowadzona działalność restauracyjno-hotelarska. Spacerując po wolsztyńskim parku natrafimy na nietypową atrakcję tego miejsca –  na dębie otoczonym płotem wyrzeźbione zostały wizerunki diabełków.

Po drugiej stronie jeziora warto odwiedzić Skansen Budownictwa Ludowego, gdzie zaprezentowana jest architektura i wnętrza charakterystyczne dla wsi zachodniej Wielkopolski. Najstarszy zabytek pochodzi z 1603 r. W skansenie zgromadzono 14 obiektów, w tym m.in. wiatrak, kuźnię oraz karczmę.

Jak widzicie w Wolsztynie można zarówno odpocząć nad jeziorem, jak i spędzić dzień aktywnie, zwiedzając. Dodatkowo wszystkie opisane powyżej atrakcje są w odległości spacerowej od stacji kolejowej!

Pamiętajcie też, że bilety na nasze pociągi możecie kupić w prosty i szybki sposób przez Internet, za pośrednictwem strony biletwielkopolski.pl lub przez komórkę, za pomocą aplikacji SkyCash, mPay lub KOLEO.

Podziękowania za udostępnienie zdjęć dla Biura Promocji w Wolsztynie oraz Pani Aleksandry Warczyńskiej.

Przejdź do góry strony
Przejdź do menu głównego


Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Wpisz planowane stacje docelowe i wybierz datę by uzyskać informacje na temat połączeń.

Szanowni Państwo,

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępnioną na stronie internetowej: http://kolejewlkp.pl/o-spolce/bezpieczenstwo-danych-osobowych informacją na temat przetwarzania przez Koleje Wielkopolskie danych osobowych.