Wakacje z KW – Nowy Tomyśl

Wakacje z KW - Nowy Tomyśl

Nowy Tomyśl jest jednym z najmłodszych miast w Wielkopolsce. Został założony w 1782 roku, jako miasto prywatne. Jego zabudowa ma cechy charakterystyczne dla małych wielkopolskich miasteczek – do dziś zachowało się wiele kamienic i domów z XIX i początków XX w. Co ciekawe, posiada on dwa rynki: większy plac Niepodległości i nieco mniejszy, choć starszy plac Chopina, połączone ulicą Mickiewicza.

Na placu Chopina znajduje się XVIII-wieczna świątynia poewangelicka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, która związana jest z historią i lokacją miasta. Ratusz miejski zlokalizowany jest na placu Niepodległości, a obok niego pomnik powstańców wielkopolskich. W tym miejscu zobaczymy również najstarszy budynek w mieście, pochodzący z XVIII wieku. Ten parterowy dom pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało miasto na początku jego dziejów.

 

 

Nowy Tomyśl może pochwalić się posiadaniem największego na świecie kosza wiklinowego. Ta ciekawostka jest dziełem miejscowych wikliniarzy i ma długość 17,3 m i szerokość 9,5 m. Od 2001 roku w Nowym Tomyślu organizowane są „Pikniki z Wikliną”, podczas których miejski krajobraz wzbogaca się o kolejne wiklinowe formy.

 


Kolejnym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który powstał pod koniec XIX w. z inicjatywy mieszkańców, ze względu na rosnącą liczbę katolików osiedlającą się w Nowym Tomyślu, który początkowo zamieszkany był głównie przez ludność wyznania ewangelickiego. Świątynię odnajdujemy przy ulicy Piłsudskiego, a obok plebani stoi pomnik Jana Pawła II.

Po południowo-wschodniej stronie miasta w parku zlokalizowany jest drewniany dworek myśliwski, gdzie od 1986 r. działa Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. Na terenie Muzeum znajduje się również zrekonstruowany olenderski dom z końca XVIII w. Placówka jest również organizatorem warsztatów i plenerów wikliniarskich.

 

 

Nietypową atrakcją miasta są nowotomyskie murale, które można odnaleźć m.in. na ulicach: Witosa, Tysiąclecia, Zbąszyńskiej czy Kolejowej.

 

 

W Nowym Tomyślu można odwiedzić również ogród zoologiczny. Znajduje się on na terenie ponad 30-hektarowego Parku Kultury i Wypoczynku z daleka od ruchliwych ulic. W zoo spotkamy przede wszystkim różne gatunki małp oraz zwierzęta gospodarcze. Ogród jest wspaniałym miejscem na spacer dla całej rodziny.

Podziękowania za zdjęcia dla: wielkopolskaciekawie.pl oraz Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu.

Przejdź do góry strony
Przejdź do menu głównego


Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Wpisz planowane stacje docelowe i wybierz datę by uzyskać informacje na temat połączeń.

Szanowni Państwo,

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępnioną na stronie internetowej: http://kolejewlkp.pl/o-spolce/bezpieczenstwo-danych-osobowych informacją na temat przetwarzania przez Koleje Wielkopolskie danych osobowych.