logo koleje wielkopolskie 32x32 Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit Dodaj

Dodaj Koleje Wielkopolskie na pulpit, przeciągając ikonkę kłódki z paska adresu w wybrane miejsce na pulpicie.

Dodaj Koleje Wielkopolskie do ekranu startowego: wybierz menu , a następnie "Strona > Dodaj skrót do strony".

RODO
Podróż bez barier
 Tłumacz Migam 
logo migam
Infolinia: 19757
Opłata za połaczenie zgodna z cennikiem operatora

Turystyka

Galeria na Letnim

Galeria na Letnim – nowe miejsce spotkań w Poznaniu.

 

Banner Galeria na Letnim

Wystawy fotografii oraz propagowanie wielkopolskiej turystyki i historii w „Galerii na Letnim” to wspólne przedsięwzięcia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz w Kolei Wielkopolskich, realizowane w przestrzeni historycznej bardzo urokliwego Dworca Letniego w Poznaniu, przy ul. Dworcowej 1.

24 maja 2019 r. rozpoczęła swą działalność „Galeria na Letnim” prezentująca cykle wystaw fotograficznych, przygotowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Tuż przed Międzynarodowym Dniem Dziecka w czerwcu 2019 pasażerowie Kolei Wielkopolskich i wszyscy chętni mogli obejrzeć najlepsze zdjęcia z kolejnej edycji „Międzynarodowego Konkursu Fotografii Artystycznej Dziecko 2018”. W konkursie brali udział fotografowie-artyści z 19. krajów.

Dotychczas zrealizowano m. in. następujące wystawy: „Moja wielkopolska”, „Na kolejowym szlaku”, „Przyroda i Ekologia”, „Portret”, „Przestrzeń Wyobraźni” i wiele innych. Szczegółowe opisy każdej z wystaw dostępne są na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

Dworzec Letni w czasie pandemii pozostaje zamknięty. Dlatego wszystkich miłośników dobrej fotografii zapraszamy do obejrzenia wirtualnie prac zwycięzców konkursu „Wielkopolska Press Photo 2020”, ze szczególnym uwzględnieniem zakładki Czas Pandemii – jako specyficznego znaku naszych czasów.

Dlaczego na Dworcu Letnim?

Dworzec Letni w Poznaniu powstał na początku XX wieku jako prywatny i luksusowy dworzec dla cesarza Wilhelma II.
Od 26 grudnia 1918 roku jest miejscem symbolicznym dla wszystkich Wielkopolan – to właśnie tutaj przyjechał, witany przez tłumy, Ignacy Jan Paderewski, a dzień później wybuchło zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. W ostatnich latach Dworzec Letni został starannie odnowiony i odrestaurowany; we wnętrzu zachowano m.in. kryształowy żyrandol – oryginalny element wyposażenia salonu cesarskiego. Właścicielem Dworca Letniego jest PKP S.A., ale od 2011 roku Dworzec Letni przejął funkcję Centrum Obsługi Klienta spółki samorządowej Koleje Wielkopolskie. Poprzez działalność Kolei Wielkopolskich staje się także miejscem wydarzeń kulturalnych i społecznych. To stąd odjeżdżały pociągi Kolei Wolności i ruszały specjalne okolicznościowe wycieczki do Szreniawy organizowane wspólnie z Muzeum Narodowym Rolnictwa. Improwizacja rocznic przyjazdu J.I.Paderewskiego do Poznania pod koniec grudnia oraz coroczny odjazd Blues Expressu w lipcu także na zawsze zostały powiązane z Dworcem Letnim.


Udostępnij: Facebook
Zapisz: