Z cyklu „Wielkopolskie po Wielkopolsce” – KW Koło RSS feed

Z cyklu "Wielkopolskie po Wielkopolsce" - KW Koło

Koło to powiatowe miasto nad Wartą leżące przy stacji kolejowej z Poznania do Kutna i dalej do Warszawy. Przyjmuje się, że Koło zostało założone w 1362 roku przez króla Kazimierza Wielkiego na wyspie na rzece Warcie. Jest ono znane jako miejsce odbywania się sejmików generalnych szlachty wielkopolskiej za czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Warto zobaczyć:
– ruiny zamku kazimierzowskiego,
– Kościół św. Krzyża,
– Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz klasztor Bernardynów.
Czas zwiedzania: 3-5 godzin. W przypadku dalszych wędrówek wzdłuż Warty trzeba doliczyć dodatkowy czas.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/kolejewielkopolskie/
Zakładka Zdjęcia -> Albumy
 
Szczegółowy opis zdjęć:

 • Kościół Świętego Krzyża
  To zabytek gotycki wybudowany na początku XV wieku. Fara. Idąc od dworca kolejowego po przejściu pierwszego mostu na Warcie jesteśmy na wyspie, na której powstało Stare Miasto. W jej centrum znajduje się Ratusz, a dalej kościoły.
 • Kościół Nawiedzenia NMP
  Po minięciu drugiego mostu skręcamy na prawo i idziemy wzdłuż Warty. Po około 2 kilometrach drogi docieramy do ruin zamku.
 • Zamek kazimierzowski
  Zamek wzniesiono na rozkaz Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku, kilka lat po nadaniu Kołu praw miejskich. Mieści się on na sztucznie usypanym wzniesieniu położonym 200 n od Warty. Niegdyś bronił drogi z Wielkopolski do Łęczycy. Dziś jest dobrym punktem widokowym i spacerowym. Jak się okazuje, cele militarne i turystyczne mogą być bardzo blisko siebie.
 • Wieża zamkowa
  Obecny stan to faktycznie jej dolne pozostałości.
 • Ruiny zamku
  Zamek został zdobyty przez Szwedów w 1655 roku, a później rozbierany przez następnych jego właścicieli. Obecnie jest malowniczą ruiną. W dalszym ciągu widać jednak jego wielkość i atrakcyjne położenie.
 • Stare Miasto w Kole
  Jest to widok z drogi biegnącej wzdłuż Warty.
 • Popiersie Tadeusza Kościuszki
  Świadczy o bogatej historii Koła. Otoczenie wymaga opieki.

Autor zdjęć Pan Janusz Świerczyński poleca też dalszą wycieczkę pieszą lub rowerową nad Wartą, niezależnie od pory roku. Na chętnych czekają rozległe widoki i spokój. Może wiać.

Pięknych podróży po Wielkopolsce życzymy!Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Wpisz planowane stacje docelowe i wybierz datę by uzyskać informacje na temat połączeń.

Szanowni Państwo,

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępnioną na stronie internetowej: http://kolejewlkp.pl/o-spolce/bezpieczenstwo-danych-osobowych informacją na temat przetwarzania przez Koleje Wielkopolskie danych osobowych.