Reaktywacja połączeń kolejowych na linii Gniezno – Września – Jarocin RSS feed

Reaktywacja połączeń kolejowych na linii Gniezno – Września – Jarocin

Koleje Wielkopolskie od 10. czerwca wznawiają połączenia na linii nr 281 z Jarocina do Gniezna.

W grudniu 2012 roku, z uwagi na niskie parametry techniczne linii, zostały zawieszone przewozy pasażerskie pomiędzy Jarocinem a Gnieznem. Znaczenie linii w transporcie regionalnym i międzyregionalnym oraz podjęte przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego działania sprawiły, iż Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przystąpiła do prac modernizacyjnych na tym ciągu komunikacyjnym. Dzięki zrealizowanym inwestycjom na wielu odcinkach udało się podwyższyć prędkości od 100 do 120 km/h, a na stacjach i przystankach pomiędzy Wrześnią a Gnieznem wyremontowane zostały także perony. Zarządca prowadzi dalsze prace na tej linii w ramach zadania pn. „Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica/Łukanów – Krotoszyn-Jarocin-Września-Gniezno”. Plany zakładają, aby na całym odcinku obowiązywała prędkość maksymalna 120 km/h oraz wyremontowana została pozostała infrastruktura do obsługi ruchu pasażerskiego.

Trasę, na którą wyruszy 6 par pociągów zmodernizowanych wg nowych standardów, szybko i wygodnie będzie obsługiwała spółka samorządowa Koleje Wielkopolskie. Reaktywacja połączenia usprawni przemieszczanie się pasażerów w obrębie powiatów jarocińskiego, wrzesińskiego i gnieźnieńskiego. To istotne wsparcie dla dynamicznie rozwijających się miejscowości, których mieszkańcy znów będą mogli sprawnie przemieszczać się, np. do szkoły czy pracy. Nie bez znaczenia jest też kontekst ekonomiczny przewozów (rosnące ceny paliw, ceny przejazdów u innych przewoźników) oraz ekologiczny.

Z okazji wznowienia połączenia spółka zaplanowała liczne akcje promocyjne, m.in. bezpłatne przejazdy na opisywanej linii dla uczniów i studentów w okresie od 10 do 22 czerwca (warunkiem bezpłatnego przejazdu jest okazanie legitymacji szkolnej/studenckiej). Z kolei na wszystkich dorosłych pasażerów, czekają darmowe przejazdy pomiędzy Gnieznem a Jarocinem w dniach 10, 16, 17, 23 i 24 czerwca. Pobierz warunki taryfowe oferty

„Od dłuższego czasu znalezienie rozwiązań organizacyjnych i technicznych dla przywrócenia połączeń kolejowych w tej części Wielkopolski było dla nas priorytetem. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że od dziś blisko 300 000 Wielkopolan, mieszkańców trzech powiatów przez, które biegnie trasa tego połączenia, znajdzie nową, sprawdzoną możliwość podróżowania. Co ważne oprócz dużych miast będących stolicami powiatów, będziemy obsługiwać kilkanaście mniejszych miejscowości, na których będą zatrzymywać się nasze pociągi. To ważne dla małych lokalnych społeczności bo praktyce oznacza większą niezależność w podróży do szkoły czy do pracy” – powiedział Włodzimierz Wilkanowicz prezes zarządu KW.

8 czerwca we Wrześni z okazji inauguracji przewozów Kolei Wielkopolskich na linii Gniezno – Września – Jarocin odbyła się konferencja prasowa. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych oraz mediów mieli również okazję odbyć krótką podróż z Wrześni do Czerniejewa zmodernizowanym pociągiem EN57 AL. Poniżej relacja fotograficzna z wydarzenia.

 Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Wpisz planowane stacje docelowe i wybierz datę by uzyskać informacje na temat połączeń.

Szanowni Państwo,

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępnioną na stronie internetowej: http://kolejewlkp.pl/o-spolce/bezpieczenstwo-danych-osobowych informacją na temat przetwarzania przez Koleje Wielkopolskie danych osobowych.