Koleje Wielkopolskie nagrodzone „Symbolem Komunikacji Kolejowej 2015” RSS feed

Koleje Wielkopolskie nagrodzone "Symbolem Komunikacji Kolejowej 2015"

Koleje Wielkopolskie nagrodzone zostały Symbolem Komunikacji Kolejowej 2015.

Bezpieczeństwo, punktualność, wygoda podróży – to główne atuty Kolei Wielkopolskich, symbolu odrodzenia pasażerskiej komunikacji szynowej, a zarazem pioniera organizacyjnej restrukturyzacji publicznego pasażerskiego transportu szynowego w Polsce, które od 2009 r. zapewniają w sposób gwiaździsty dojazd do aglomeracji poznańskiej ze wszystkich kierunków. Każdego dnia uruchamiają ponad 140 pociągów obsługujących linie z Leszna do Ostrowa Wlkp. i Zbąszynka oraz z Poznania do: Wolsztyna, Wągrowca i Gołańczy, Konina i Kutna, Gniezna i Mogilna oraz do Zbąszynkatak spółka została zaprezentowana na gali wręczenia nagrody.

Ceny biletów, podobnie jak rozkład jazdy, ustala Urząd Marszałkowski, uwzględniając przy tym sugestie i doradztwo przewoźników. Koleje Wielkopolskie, mając połowę udziałów w rynku przewozów regionalnych, dbają o jak najwyższą jakość usług. Składa się na nią przede wszystkim nowoczesny tabor, punktualność i dostępność biletów wszystkimi możliwymi kanałami: przez tradycyjne kasy biletowe, wszystkie kasy Przewozów Regionalnych, PKP Intercity, wybrane kasy spółki Koleje Mazowieckie i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, w stacjonarnych i mobilnych automatach biletowych zainstalowanych w pojazdach trakcji elektrycznej, przez telefon komórkowy, załogi pokładowe, i za pomocą internetu. Informacje o rozkładzie jazdy pociągów dostępne są na stacjach i przystankach osobowych. Informacji udzielają także pracownicy drużyn konduktorskich w pociągach, można je także odnaleźć na stronie internetowej.  Wprowadzono możliwość wyszukiwania połączeń KW na Google Maps. Udostępniono pasażerom system iSMS, przekazywania informacji o istotnych wydarzeniach, zmianach w rozkładach jazdy, zdarzeniach losowych związanych z kursowaniem pociągów za pomocą wiadomości SMS. Dzięki takiemu korzystnemu splotowi walorów Kolei Wielkopolskich liczba pasażerów szybko rośnie: od siedmiu do ośmiu milionów w skali roku. Rośnie też ich zadowolenie.

Ze wszystkich przewoźników regionalnych prowadzimy bodaj na największą skalę badania opinii pasażerów i ich preferencji, ostatnie wykonano w październiku br. na próbie 2800 osób – zapewnia prezes Wł. Wilkanowicz. – Stosunkowo niedawno skupiały się one na możliwie najniższej cenie biletu. Dziś podróżni znacznie większą wagę przywiązują do odpowiedniego rozkładu jazdy, dużej liczby i zagęszczenia kursów. Najważniejsza stała się nie cena, a dogodność połączeń. To o tyle ważne i korzystne dla nas, że łatwiej dokonywać usprawnień i zmian organizacyjnych, gdyż ze względów bezpieczeństwa pewnych kosztów na kolei nie można obniżyć poniżej obowiązkowego poziomu gwarantującego bezpieczeństwo.

Właścicielem taboru jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który konsekwentnie dąży do jego unowocześniania i oczekuje zmian na lepsze, jednak to przewoźnik, czyli Koleje Wielkopolskie, musi dbać o należyte utrzymanie składów. 

Jako operator jesteśmy zobowiązani do utrzymania technicznego na właściwym poziomie – podkreśla prezes Wł. Wilkanowicz. – Przepisy jasno określają czas i zakres wykonywania przeglądów. Nowoczesny tabor naszpikowany jest elektroniką, wymaga odpowiednich warunków serwisowania, przede wszystkim na podstawie analizy komputerowej. Nie można tego robić, mówiąc kolokwialnie, byle jak i byle gdzie. W Zbąszynku będziemy wykonywać najbardziej zaawansowane przeglądy. Chcemy wybudować tam dodatkowo halę z myjnią, nowoczesny punkt utrzymania, a także rozbudować główną halę.

 Zdaniem prezesa Kolei Wielkopolskich, przyjęty w ostatnich latach model organizacyjny polegający na podziale regionalnych przewozów kolejowych między wojewódzkie spółki samorządowe i Przewozy Regionalne jest dobry i wymaga jedynie nieustannej troski w zakresie optymalizacji. Jest to o tyle ważne, że samorządowi przewoźnicy poza naturalnym obsługiwaniem centrów regionalnych działają także na styku województw (np. pociągi Kolei Wielkopolskich jeżdżą do Kutna w woj. łódzkim, a Koleje Dolnośląskie wjeżdżają do wielkopolskiego Rawicza) i w tych przypadkach nieodzowna jest ścisła współpraca.

Podróżny widzi przede wszystkim przewoźnika i to my odpowiadamy przed pasażerami, dlatego zdobycie Symbolu Komunikacji Kolejowej 2015 jest dla nas bardzo ważne. To wielkie wyróżnienie. Przypomnę, że mijający rok przeznaczyliśmy na wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania i jesteśmy w posiadaniu trzech ISO: zarządzania jakością, środowiskiem oraz bezpieczeństwem i higieną pracy. Ten duży wysiłek załogi dał nam świetne narzędzie stałego nadzoru nad odpowiednią jakością – mówił Włodzimierz Wilkanowicz, prezes Kolei Wielkopolskich podczas uroczystości wręczenia tegorocznych Symboli.

Uroczyste wręczenie nagrody - powiększ zdjęcie

 

Źródło: Monitor BiznesuWyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Wpisz planowane stacje docelowe i wybierz datę by uzyskać informacje na temat połączeń.

Szanowni Państwo,

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępnioną na stronie internetowej: http://kolejewlkp.pl/o-spolce/bezpieczenstwo-danych-osobowych informacją na temat przetwarzania przez Koleje Wielkopolskie danych osobowych.