26 grudnia zapraszamy na Dworzec Letni na rozpoczęcie obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego RSS feed

26 grudnia zapraszamy na Dworzec Letni na rozpoczęcie obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się tradycyjnie 26 grudnia inscenizacją przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego.

Banner reklamowy 97 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Jego przyjazd w 1918 roku entuzjastycznie witany przez tłumy Poznaniaków stał się punktem zapalnym do wybuchu zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00, kiedy to na peron 4b wjedzie specjalny pociąg prowadzony przez zabytkową lokomotywę parową. Jak co roku, Wybitnego Polaka przywitają zgromadzeni na Dworcu Letnim poznaniacy, a następnie wykonany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. Uroczystość wzbogaci również wspólne śpiewanie pieśni okolicznościowych oraz kolęd. Chętni uczestnicy będą mogli również przejść wraz z aktorami pod Hotel Bazar, gdzie złożone zostaną kwiaty. W obchody 97. rocznicy Powstania włączą się także Koleje Wielkopolskie. W pociągach wyświetlana będzie prezentacja dotycząca programu obchodów. By oddać należytą cześć bohaterom tamtejszych wydarzeń pracownicy drużyn konduktorski oraz kasjerzy Kolei Wielkopolskich będą mieli przypięte do mundurów biało-czerwone rozetki.

W niedzielę 27 grudnia od godziny 14:00 centralnym miejscem wydarzeń na Placu Wolności będzie namiot sferyczny o powierzchni 75 m2. Namiot ten będzie podświetlony i oznakowany powstańczymi elementami, jak logo i flagi. Wokół namiotu i bezpośrednio w jego wnętrzu spotkamy Powstańców, czyli członków grupy rekonstrukcyjnej. Jeden z Powstańców będzie wyjątkowy – to interaktywny hologram witający gości. W namiocie zaaranżowane zostanie Biuro Powstańcze, w którym każdy odwiedzający będzie mógł otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą. Co więcej będzie możliwość stworzenia swojej własnej pamiątkowej fotografii. Także na Placu Wolności będzie miał swój początek Bieg Powstania Wielkopolskiego, start o 16:40 dokładnie w 97. rocznicę wybuchu walk.

Kolejną atrakcją na Placu Wolności będzie inicjatywa Politechniki Poznańskiej: foto-stand z wizerunkiem samolotu historycznego typu Fokker D.VII, czyli jednej z maszyn zdobytych przez Powstańców w pierwszych dniach stycznia 1919 roku, przy którym to modelu będzie można zrobić sobie zdjęcie. Wieczorem odbędzie się Koncert z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. W programie znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, pieśni patriotyczne i kolędy.

Plakat promujący obchody rocznicy Powstania WielkopolskiegoWyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Wpisz planowane stacje docelowe i wybierz datę by uzyskać informacje na temat połączeń.

Szanowni Państwo,

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępnioną na stronie internetowej: http://kolejewlkp.pl/o-spolce/bezpieczenstwo-danych-osobowych informacją na temat przetwarzania przez Koleje Wielkopolskie danych osobowych.