Pierwsza w Polsce licencja maszynisty dla kobiety! RSS feed

Pierwsza w Polsce licencja maszynisty dla kobiety!

Koleje Wielkopolskie z dumą informują, iż dzięki staraniom zmierzającym do pozyskania nowych maszynistów, spółka przyjęła do grona swoich pracowników 11 osób, które uzyskały licencję maszynisty nowego typu, która pozwala na uznawanie potwierdzonych kwalifikacji w całej Europie.

Profesja maszynisty wymaga wyjątkowych predyspozycji, dlatego o to stanowisko ubiegają się osoby o konkretnych zainteresowaniach i uzdolnieniach. Każdy chętny do prowadzenia pociągu musi też przejść szereg badań lekarskich, a także testy psychologiczne. Postępowanie kwalifikacyjne jest dwustopniowe. Polega ono na uzyskaniu uprawnień zawodowych w oparciu o dwa dokumenty – licencję i świadectwo maszynisty. Licencję, wydaną przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, kandydat otrzymuje po ukończeniu kursu i uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu. Aby zyskać pełne kwalifikacje musi jeszcze odbyć odpowiednie praktyki u pracodawcy.

Licencja maszynisty wydawana jest na okres 10 lat. Na jej podstawie można ubiegać się u przewoźników o dalsze szkolenie i pracę w charakterze maszynisty we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Polska jest jednym z pierwszych państw członkowskich UE, w których część szkoleń związanych z uzyskiwaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów trakcyjnych jest już realizowana według nowych zasad.

Pierwsza w Polsce licencja nowego typu, z numerem 0001 została przyznana pracownikowi spółki Koleje Wielkopolskie. Ponadto osobą, która ją uzyskała jest Michalina Piwańska, która jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Michalina, mimo młodego wieku, ma już spore doświadczenie w prowadzeniu pojazdów szynowych. Od 2007 pracowała na stanowisku motorniczego dla MPK Poznań. Posiada uprawnienia na wszystkie typy tramwajów, od tych historycznych do najnowocześniejszych. Michalina jest też aktywnym członkiem Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych, a możliwość zatrudnienia w spółce Koleje Wielkopolskie była dla niej okazją kontynuowania tej wyjątkowej przygody.

Prywatnie Michalina mieszka w pobliżu linii kolejowej prowadzącej na Wolsztyn, a z okna widzi przejeżdżające tamtędy parowozy oraz szynobusy, dlatego też nie miała wątpliwości, że będzie ubiegać się o stanowisko maszynisty. Pasja i upór w dążeniu do jej dalszej realizacji doprowadziły do tego, że mimo dominującego stereotypu stawiającego na stanowisku maszynisty mężczyznę, Michalina nie tylko została pierwszą kobietą maszynistką, ale też może pochwalić się pierwszą licencją maszynisty w kraju.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Tym samym, wszystkich pasażerów zachęcamy do korzystania z naszych usług. Przy odrobinie szczęścia, spotkają Państwo Michalinę za sterami jednego z naszych szynobusów.

Natomiast miłośników pojazdów szynowych, spełniających wymagane kryteria i chcących dołączyć do grona maszynistów w spółce Koleje Wielkopolskie, zachęcamy do złożenia aplikacji: Kliknij tu.

 

 Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Trasa:

. .

Wyszukiwanie połączeń kolejowych

Wpisz planowane stacje docelowe i wybierz datę by uzyskać informacje na temat połączeń.

Szanowni Państwo,

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępnioną na stronie internetowej: http://kolejewlkp.pl/o-spolce/bezpieczenstwo-danych-osobowych informacją na temat przetwarzania przez Koleje Wielkopolskie danych osobowych.